Keto dieta, veganská či bezlaktózová a další: Moderní diety často vedou k závažnému nedostatku vitamínů a minerálů

Držet některou módní dietu je v současné době trendem, kterému se věnuje poměrně hodně lidí. Většinou chtějí zhubnout a žít zdravěji než dosud.

i Zdroj fotografie: Depostiphotos
                   

Zdravé stravování patří k současnému životnímu stylu. Knihkupectví jsou plná kuchařských knih s recepty, které někdy více a někdy méně odpovídají pestré a vyvážené stravě. Stačí si z nich vybrat tu, která vás nejvíce zaujme a která vystihuje váš způsob života. Být vegetariánem není na škodu, pokud budete pravidelně doplňovat také vitamíny, které ve stravě chybějí, říká Susan Carnell, Ph.D. Když totiž vyloučíte ze svého jídelníčku některou potravinu, její živiny budou tělu chybět.

Dietní stravování pro lepší kondici

Nadváha je v současné době rozšířeným jevem. Není divu, že lidé tloustnou, když obchody překypují potravinami a ze života se vytratil pravidelný pohyb. Tento styl vede ke vzniku obezity a s ní spojených civilizačních nemocí. Aby se zbavili svých nadbytečných kilogramů, pouští se někteří do diet s vyloučením určitých potravin. Zde je nutné být na pozoru, protože lehce se může stát, že jim ve stravě budou chybět některé důležité živiny, minerály a vitamíny.

Vegetariánská dieta

Moderní je aktuálně vegetariánské stravování s vyloučením konzumace masa. Jsou lidé, kteří ji drží z etických důvodů, jiní proto, že jim maso příliš nechutná a dávají přednost bezmasým pokrmům. Je ale třeba si uvědomit, že maso obsahuje živiny, které jiné potraviny nenahradí. Jedná se zejména o plnohodnotné bílkoviny, které jsou v mase. Proto je vhodné příjem bílkovin u vegetariánů stavět na optimálním množství mléčných výrobků a vajec. Vegetariánská dieta je prospěšná například tehdy, když potřebujete snížit cholesterol v krvi.

iZdroj fotografie: Pixabay
Kdo by nechtěl mít postavu štíhlou jako proutek?

Veganská dieta

Ještě radikálnější než dieta vegetariánská je veganská. Ta vylučuje ze stravy vše živočišného původu, tedy i mléko a výrobky z něj, vejce. Logicky z toho vyplývá, že lidem, kteří se takto stravují, budou nutně chybět určité vitamíny a minerály. Jsou to hlavně vitamíny B12 a D a z minerálů železo, zinek a vápník. Zde nastupuje nutnost tyto složky potravy získat jiným způsobem, a to nejlépe potravinovými doplňky. Veganská dieta může být prospěšná pro osoby s diabetem II. typu, když potřebují snížit svoji hmotnost.

Ketogenní dieta

Určitě jste již slyšeli o keto dietě, která slibuje poměrně rychlé zbavení se nadbytečných kilogramů. Její princip stojí na minimálním příjmu sacharidů. Dieta zakazuje konzumaci zeleniny, ovoce s vysokým obsahem škrobu, dále luštěniny, mléčné výrobky. Přitom ale doporučuje jíst potraviny s velkým podílem tuku. Kvůli tomu může tělu chybět vitamín C, B, D a E a minerály vápník, hořčík, draslík, fosfor, sodík. Pak je třeba chybějící vitamíny a minerály doplnit formou potravinových doplňků. Keto dietu lze úspěšně držet tehdy, když chce člověk zhubnout.

Dieta při nesnášenlivosti laktózy

Každému nedělá mléko dobře a jsou mezi námi i tací, kteří ho musejí ze zdravotních důvodů z jídelníčku vyřadit. A to včetně mléčných výrobků. Jenže ty jsou bohatým zdrojem vitamínu D a vápníku, které pak logicky budou tělu chybět. Mléko je nutné v tomto případě nahradit konzumací ryb, semen, vajec, listové zeleniny, fíků či tofu. Tuto dietu by měli držet jen ti lidé, kteří laktózu špatně tráví. V ostatních případech je zbytečná, protože se člověk ochuzuje o důležité živiny.

Které diety držíte pro lepší kondici vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Jaké zkoušky a potěšení vás v létě čekají? Zjistěte to v runách – velký horoskop je tu
Události247
Události247
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
VědaŽivě
VědaŽivě
Archeologové rozluštili „zakázané“ texty staré 2 000 let. Co se na bambusových deskách dočetli?
adbz
adbz
Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces