Pití energetických nápojů a škody, které v těle napáchá

Energetické nápoje více berou, než dávají. Až si zase jeden otevřete, uvědomte si, že výměnou za pár hodin bdělosti platíte krutou daň ze svého zdraví.

i Zdroj fotografie: Kim Holger Kelting / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Energetické nápoje přináší výhody v podobě překonání únavy a udržení bdělosti klidně dlouho do noci. Ať už se vymlouváte na sport nebo na studium, konzumace energetických nápojů škodí vašemu zdraví. Dietetik Miho Hatanaka zdůrazňuje, že za vzniklými zdravotními problémy stojí nadměrné množství kofeinu, cukru a umělých sladidel. Když to s energetickými nápoji přeženete, můžete si přivodit srdeční selhání.

Zkažené zuby

Energetické nápoje obsahují cukr, který živí kyselé bakterie v ústní dutině. Ty potom tvoří více plaku, narušují zubní sklovinu a podporují tvorbu zubního kazu. Pokud pijete energetické nápoje pravidelně, budou se u vás projevovat problémy se zuby a zvýší se také jejich kazivost. Tento negativní dopad energetických drinků potvrdili dokonce i vědci v jedné studii.

Přibírání na váze

Jestliže využíváte kouzelnou moc energetických nápojů často, uvědomte si, že jsou plné cukru a obsahují obrovské množství kalorií. Je to logické, z něčeho tělo musí brát energii. Nedivte se tedy, pokud začnete přibírat na váze.

Srdce a ledviny trpí

Vědecká studie našla spojitost mezi konzumací energetických nápojů a chronickými zdravotními problémy. Týká se to hlavně cukrovky 2. typu a poruch ledvin, které se snaží vyrovnávat krevní tlak a odstraňovat škodlivé látky, včetně přebytečného cukru, z těla ven.

Orosená plechovka s energy drinkem na tmavě červeném pozadí iZdroj fotografie: Freepik

Samostatnou kapitolu tvoří srdce, které dostává energetickými nápoji doslova na frak. Po vypití energetického nápoje se zvýší krevní tlak i tepová frekvence. Někdy může být tep dokonce nepravidelný. Tyto účinky mohou vést až k selhání srdce. A pozor, tyto účinky vyvolá už jedna jediná plechovka. Není divu, že lidé, kteří tyto nápoje popíjejí pravidelně, mají vyšší riziko, že se u nich vyvine srdeční onemocnění.

Závislost

Pravidelným popíjení energetických nápojů si můžete vypěstovat závislost. Ta se projevuje klasickými příznaky, které souvisí s funkcí mozku a nervového systému. Že jste závislí, poznáte podle toho, že:

  • máte neodolatelnou chuť na energetický nápoj
  • před očima se vidíte, jak už ho pijete
  • nedokážete omezovat příjem nápojů
  • máte pocit, že to bez nich nezvládnete
  • objevují se u vás abstinenční příznaky jako bolesti hlavy, podrážděnost, únava a depresivní ladění

Pomoc je snadná, ale vyžaduje sílu vůle. Můžete buď vysadit energetické nápoje a skončit hned v daném okamžiku. Asi se nevyhnete abstinenčním příznakům, ale když vytrváte, tělo se zotaví a příznaky pominou. Nebo můžete postupně snižovat příjem nápojů pomalu a metodicky, dokud nebudete schopni přestat úplně. Trvá to déle, ale můžete se tak vyhnout abstinenčním příznakům.

Energy drinky nejsou řešení, i když se zrovna cítíte vyčerpaní. Příčinu věčného pocitu vyčerpání odhalte a napravte, to je jediná správná cesta, jak v sobě opět obnovit energii.

Jaké jsou vaše zkušenosti se závislostí na energy drincích?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články