Zmírní bolest, zničí zánět a podpoří i zdraví srdce. Poznejte sílu hořčičného oleje

Hořčičný olej nabízí řadu užitečných benefitů, které určitě stojí za to vyzkoušet. Pomůže vám například ulevit si od zánětu a podpoří vaše srdce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv je hořčičný olej běžnou součástí indické kuchyně, v současné době si díky svým užitečným zdravotním benefitům získává čím dál více obliby po celém světě – kromě toho má výraznou chuť, což z něj také dělá skvělou přísadu do mnoha pokrmů. Mnohem lépe však podle lékařky Katherine Marengo uděláte, pokud jej namísto do jídla aplikujete na bolavá místa na těle, protože vám dokáže pomoci ulevit si od nepříjemných pocitů a zrychlit regeneraci dané oblasti. 

1) Zmírňuje bolest

Hořčičný olej obsahuje sloučeninu zvanou allyl isothiokyanát, která má pozitivní účinky na receptory bolesti v těle. Je tedy možné, že pokud jej aplikujete na poraněné místo, může vám přinést úlevu a zrychlit regeneraci dané oblasti. Jedná se navíc o typ omega-3 mastné kyseliny, která pomáhá snižovat zánět a zmírňovat bolest způsobenou onemocněními, jako je revmatoidní artritida a dna. Měli byste však mít na paměti, že dlouhodobé lokální působení čistého hořčičného oleje může způsobit vážné popáleniny kůže. 

2) Zpomaluje růst rakovinných buněk

Konzumace hořčičného oleje pomáhá zpomalit růst a šíření některých typů rakovinných buněk (zejména rakoviny tlustého střeva a močového měchýře). Dokonce je natolik silný, že dokáže znemožnit přístup těchto buněk do svalových stěn a snižuje riziko vzniku onemocnění až o 35 %. Bohužel je však nutné zmínit, že vědci vyžadují další studie a výzkumy, které by tyto vlastnosti hořčičného oleje potvrdily. Kromě toho byste se měli o konzumaci tohoto prostředku vždy poradit s odborníkem. 

3) Podporuje zdraví srdce

Hořčičný olej má vysoký obsah mononenasycených mastných kyselin, což je typ nenasycených tuků, které se nachází v potravinách, jako jsou ořechy a semena. Jejich konzumace má řadu výhod, a to zejména co se týče zdraví srdce – tyto sloučeniny jsou spojovány například s nižší hladinou triglyceridů, hladinou cukru v krvi a nižším krevním tlakem, což jsou velmi časté rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění. I v tomto případě však vědci vyžadují provést další výzkumy a studie. 

iZdroj fotografie: Freepik

4) Snižuje zánět

Zejména v tradiční medicíně se hořčičný olej často používá lokálně ke zmírnění příznaků artritidy, bolesti a ke snížení zánětu způsobeného stavy, jako je zápal plic nebo bronchitida. Důvodem je opět obsah omega-3 mastných kyselin, včetně kyseliny alfa-linolenové, které se podílí na regulaci zánětlivých procesů v těle a mohou pomáhat snižovat oxidační stres a zánět.

Domácí lék z hořčice 

Pokud vás trápí bolest a ztuhlost kloubů, zad, pasu nebo chcete posilnit své svaly a kosti, můžete přidat do svého jídelníčku tento domácí lék na bázi hořčice. K jeho přípravě budete potřebovat následující ingredience:

  • 1 polévkovou lžíci medu
  • 1 polévkovou lžíci hořčice
  • 1 polévkovou lžíci soli
  • 1 polévkovou lžíci jedlé sody

Příprava tohoto léčivého prostředku je poté již velmi jednoduchá. Stačí smíchat všechny ingredience tak, abyste získali hustější hmotu. Jakmile budete hotovi, aplikujte směs přímo na bolavou část těla – naneste větší vrstvu, tu poté zakryjte fólií a nakonec upevněte ručníkem. Zábal nechte působit alespoň 2 hodiny, poté jej sundejte a dané místo opláchněte. Změny byste měli poznat již během 4 až 5 dní. Pokud však problém nevyřešíte, můžete s kúrou pokračovat, dokud se zcela nevyléčíte. 

Jaké zkušenosti máte s hořčičným olejem vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články