Hormonální nerovnováha –⁠ problém, na který se často zapomíná. K regulaci jejich hladiny poslouží 3 zdravé nápoje

Správná hormonální činnost je nezbytná pro fungování každé buňky těla. Léčbu hormonální nerovnováhy můžete doplnit následujícími zdravými nápoji.

zlaté mléko i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hormony ovlivňují veškeré dění v těle a jejich nerovnováha má pak dopad na celkové zdraví. Častěji jí trpí ženy, kterým způsobuje mnoho zdravotních potíží. Nerovnováha se může projevit od přibývání na váze, přes nespavost, deprese, vypadávání vlasů až po rozvinutí onemocnění, jako jsou poruchy menstruačního cyklu, snížená funkce štítné žlázy, neplodnost, předčasná menopauza nebo endometrióza. Dle specialistky Jillian Kubala lze hormonální nerovnováhu v některých případech napravit správnou výživou a využitím některých surovin.

Výživa regulující činnost hormonů

Některé potraviny zhoršují funkci endokrinního systému, který produkuje hormony. Například potraviny z bílé mouky, jako je pečivo nebo těstoviny, způsobují náhlé zvýšení hladiny cukru v krvi. Při stravě založené na takových potravinách se dlouhodobě narušuje sekrece inzulínu, čímž je ovlivněn stav celého těla a vznikají četné zdravotní problémy. Konzumaci sacharidů tedy alespoň vyvažujte dostatečným příjmem bílkovin a zdravých tuků. Také upřednostňujte potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou luštěniny, zelenina, ovoce a celozrnné výrobky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Regulaci hormonů mohou kromě vyváženého jídelníčku podpořit i některé speciální nápoje, které se doporučují zejména ženám. Jsou chutné, jednoduché na přípravu, a navíc zlepšují celkové zdraví.

Teplá voda s citronem

Teplá voda s citronem působí antibakteriálně a podporuje vyplavování toxinů z těla. Citron ovlivňuje hormon sytosti, leptin. Při jeho narušení začne tělo ukládat tuk do zásob. Kromě toho obsahuje vitamín C, který působí jako antioxidant, podporuje imunitu a celkové zdraví. Šťáva z citronu také zlepšuje činnost jater, které mají přirozenou detoxikační schopnost. Postačí vymačkat půlku citronu do sklenice teplé vody a zamíchat. Pro dosažení nejlepších výsledků pijte tento nápoj nalačno – hned po probuzení a ještě 1-2krát během dne.

Maliníkový čaj

Listy maliníku využívají už po staletí ženy na podporu ženské hormonální činnosti. List maliníku obsahuje třísloviny, které působí příznivě na dělohu a pomáhají zmírňovat menstruační křeče. Mnoho těhotných žen ho také využívá k přípravě na porod. Recept je velmi jednoduchý. Jednu polévkovou lžíci usušených malinových listů zalijte 200 ml vroucí vody a nechte 10 minut odstát. Tento čaj popíjejte během dne, ale vyhněte se jeho konzumaci před spaním.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zlaté mléko

Zlaté mléko je nápoj složený z mléka, kurkumy a medu. Zahřeje vás a kromě toho posílí imunitní systém, reguluje hormonální funkce a celkově působí blahodárně na celý organismus. Ájurvéda považuje kurkumu za aktivní koření, které zlepšuje krevní oběh a metabolismus estrogenu. Obsahuje antioxidanty, které chrání buňky před poškozením a působí protizánětlivě. Také stimuluje produkci hormonů serotoninu a dopaminu, které vám pomáhají proti špatné náladě, depresím i nespavosti. K přípravě zlatého mléka potřebujete:

  • 1 hrnek mléka (kravské, mandlové nebo kokosové)
  • 1 lžíci sušené kurkumy
  • 1 lžičku medu
  • špetku pepře
  • další koření (využívá se například skořice, hřebíček nebo muškátový oříšek)

Nalijte mléko do hrnce a pozvolna ho zahřívejte na středním stupni. Poté přidejte kurkumu, pepř a vámi zvolené další koření a nechte 10 minut vařit. Po uvaření nechte mírně vychladnout a přidejte med. Tento nápoj si dopřávejte jednou denně, buď ráno, nebo těsně před spaním.

Jaké další tipy na podporu hormonální činnosti byste doporučili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články