Pokud vás brzy po požití mléčného výrobku trápí nevolnost, nadýmání či bolesti břicha, nejspíše trpíte intolerancí laktózy. Ta se navíc může projevit i jinými problémy.
Intolerancí laktózy trpí dle odhadů až 68 % populace. Tento stav nastává, když tělo nedokáže efektivně zpracovat laktózu, tedy mléčný cukr. Nutriční specialistka Jerlyn Jones, MS vysvětluje, že příznaky mohou být často i velmi neurčité a kromě běžných symptomů, jako je nadýmání, plynatost, průjem a nevolnost, mohou zahrnovat i kožní projevy či respirační onemocnění.
Příliš mléka paradoxně škodí
Traduje se, že mléko bychom měli pít, abychom měli silné kosti a zuby. Že je to skvělý zdroj vápníku a pití mléka je tak pro zdraví nezbytné. Mléčné výrobky, obzvláště ty zakysané, ke zdravému životnímu stylu rozhodně patří. Například o obrovských výhodách kefíru, jsme na JakZdravě již několikrát psali. Mléko ale paradoxně není produkt, který byste měli pít po litrech.
Švédská studie totiž dospěla k závěru, že konzumace 3 a více sklenic mléka denně přispívá k předčasnému úmrtí a paradoxně i k větší lámavosti kostí. Pokud vám mléko chutná a nečiní vám jeho pití žádné zdravotní obtíže, klidně jej pijte, ale s mírou.
Intolerance laktózy má mnoho příznaků
K trávení mléčných produktů je potřeba enzym nazývaný laktáza, který štěpí laktózu na jednodušší cukry. U lidí s intolerancí laktózy tělo buď neprodukuje dostatečné množství laktázy, nebo produkuje laktázu, která není dostatečně účinná. Dle nutriční specialistky Cynthie Taylor Chavoustie, MPAS může mít tento stav hned několik nepříjemných příznaků, které se obvykle objeví do 30 minut až 2 hodin po požití mléka či jiného mléčného výrobku:
- nadýmání a plynatost
- průjem
- nevolnost
- kašel
- zrychlené dýchání
- otok a překrvení nosní sliznice
- ekzém či vyrážka
Vyzkoušejte vyřazovací test
Intolerance laktózy se nejlépe zjišťuje vysazením mléčných výrobků, protože krevní testy bývají často bohužel falešně pozitivní. Pokud se tedy domníváte, že byste mohli trpět nesnášenlivostí laktózy, zkuste na týden mléčné výrobky zcela vynechat a sledujte, zda dojde ke zlepšení příznaků. Pokud zůstává vše stejné, postupně začněte opět mléčné výrobky zařazovat a hledat příčinu jinde.
Když se příznaky vrátí, je téměř jisté, že za nimi stojí právě laktóza. Pak je potřeba zkoušet, které výrobky konkrétně vám vadí. Například zmiňovaný kefír je dobře snášen i u lidí, kterým mléčné výrobky vadí. A pokud se obáváte nedostatku vápníku, zkuste jej doplnit z jiných potravin, které jsme na JakZdravě doporučovali.