Existuje mnoho druhů soli, která z nich je ale považována za nejzdravější a nejvhodnější pro naše zdraví a chuťové buňky?
Různé druhy soli se stávají čím dál větším trendem. Je to díky velké škále gurmánských jídel, o které zájem rapidně roste a které právě často jiné druhy soli přímo vyžadují. Sůl je složena ze 40 procent sodíku a 60 procent chloridu. Všechny soli, dokonce i ty, které obsahují jiné minerály, budou mít stejnou základní výživovou hodnotu. Čtvrtka čajové lžičky mořské nebo obyčejné soli může obsahovat až 590 mg sodíku, což je čtvrtina doporučené denní dávky.
Kóšer sůl
Je to velice oblíbená hrubší sůl, nad kterou máte větší kontrolu díky větším krystalkám. Je vhodná pro všechny druhy jídla a používá se také na dosolení pokrmů při stolování, protože není tak drahá. Košér sůl neobsahuje jód, takže se ujistěte, že ho získáte jinde. Například v podobě mléčných výrobků či vejec, nejvíce ho ale najdete v mořských plodech. Vzhledem k velikosti krystalů je sůl vhodná pro lidi, kteří potřebují udržovat hladinu sodíku pod kontrolou, protože při ochucování budete používat soli méně.
Stolní sůl
Stolní sůl můžete najít například v restauracích a je to přesně ta sůl, která se využívá nejvíce. Nevýhodou je však její drobnost, kuchyňskou solí tak solíte vaše jídlo snadněji. Můžete to s ní lehce přehnat při konzumaci a vaření, aniž byste si toho všimli. A to nemusí být vhodné, pokud potřebujete udržovat nízkou hladinu sodíku. Tato sůl však často obsahuje jód, prvek nezbytný pro udržení zdravé štítné žlázy. Jeho nedostatek může vést k jejímu zvětšení. Jód je ale možné získávat také v podobě mořských plodů.
Růžová himalájská sůl
Tato sůl se získává z dolů v Pákistánu, což z ní dělá jak kamennou, tak mořskou sůl, protože se tyto kamenné doly nacházejí na místě starověkého mořského dna. Obvykle je velmi hrubá a je dostupná v podobě velkých krystalů. Svou růžovou barvu získává díky oxidu železa. Tato sůl se používá spíše na zdobení, kdybyste ji použili při pečení, těsto by se zbarvilo na růžovo.
Mořská sůl
Mořské soli se vyrábějí z odpařené oceánské vody. Kromě sodíku a chloridu obsahují i další živiny, jako je železo nebo zinek. Kvalita této soli se však vztahuje k moři či oceánu, ze kterého je čerpána. Pokud tedy bude sůl ze Středozemního moře, bude mít úplně odlišné hodnoty, než sůl, která byla dovezena z Havaje. To určuje také především její cenu.
Mořská sůl obsahuje jód, ale není to dostatečné množství pro splnění vašich každodenních požadavků. Ujistěte se tedy, že pravidelně konzumujete i mléčné výrobky nebo mořské plody. Růžová himalájská sůl je velice zdravá, obsahuje méně sodíku a mnoho minerálů, včetně vápníku, draslíku, hořčíku a fluoridů.