Keto dieta a její vliv na cholesterol

Základem ketogenní diety je nahrazení většiny sacharidů tukem, což někomu může evokovat škodlivý účinek na naše zdraví, převážně na cholesterol. Škodlivý účinek ale není takový, jaký někteří očekávají.

i Zdroj fotografie: pixabay.com
                   

Ketogenní dieta spočívá v konzumaci vysokého podílu tuků ve stravě. Další důležitou makroživinou jsou bílkoviny, které jsou zastoupeny středně a vyžadován je nízký obsah sacharidů. Z toho důvodu se většina lidí domnívá, že kvůli této dietě dojde k nárůstu hladiny cholesterolu, což by mohlo zvýšit riziko srdečních onemocnění. Keto dieta ale není o přijímání jakýchkoli tuků, lidé by se měli vyvarovat přijímání těch nasycených a nahradit je nenasycenými.

Důležitá je konzumace nenasycených tuků

Smyslem této diety je změnit spalování sacharidů na spalování tuků, čemuž se říká ketóza. Obava ze zvýšeného cholesterolu je na místě, denní příjem tuků by při této dietě měl být až 80 % z příjmu, sacharidů je oproti tomu jen 20-50 gramů. Někteří lidé se ale uchylují ke konzumaci nezdravých variant, jako je máslo a živočišné tuky, které mají opravdu negativní vliv na funkci srdce. 

Neexistuje jediná ketogenní strava, v jídle nalezneme několik typů tuků a důležitý je jejich výběr. Některé lipoproteiny chrání naše srdce a některé mu naopak dokážou přitížit. Podle recenze publikované v Nutriens lidé s normální hmotností a obezitou, kteří se stravují podle této diety, zaznamenali snížení celkového cholesterolu. Autoři upozorňují na konzumaci nenasycených tuků, které pozitivně ovlivňují zdraví.

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Zdravý způsob ketogenní stravy

Klinická dietoložka z Frankel Cardiovascular Center v Michiganu Susan Ryskampová říká, že z užívání keto diety mají opravdu dobré kardiovaskulární výsledky. Některým pacientům je doporučeno pokračování i po léčbě. Při dodržování tohoto stylu stravování pacientům Ryskampová doporučuje přijímat tuky chránící srdce, tedy nenasycené. Mezi to patří konzumace ořechů a másel z nich, avokáda, semen a extra panenských olejů, jako je např. olivový.

Nejde jen o dodržování vysokého obsahu tuků, ale také o minimalizaci příjmu sacharidů, na což často lidé zapomínají. Důležité je také získání dostatečného množství vlákniny, což může být pro někoho náročné. Dobrým zdrojem vlákniny je zelenina, např. brokolice a špenát.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články