Toto koření má doma každý: Pomůže na bolest v krku rychleji než čaj s medem

Kmín by neměl chybět v žádné domácnosti. Používá se běžně v kuchyni při přípravě pokrmů, má však i svou méně známou léčivou stránku. Byla by škoda ji nevyužít.

Kmín na žlutém talířku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Koření mělo vysokou hodnotu už v historii. Lidé se za ním plavili do dalekých zemí, nasazovali za jeho získání své životy a mnohdy se mezi sebou o koření pobili. Dnes už je pro nás naštěstí koření běžně dostupnou surovinou a žádné nebezpečí při jeho nákupu nehrozí. Snad jen pozor na ušlapání, když by bylo náhodou v akci. Při onemocnění mandlí či bolesti v krku se vypravte koupit kmín, nemáte-li ho doma. Budete se divit, jak rychle vám pomůže od problémů.

Kmín – na bolest v krku i nadýmání

Kmín má charakteristickou vůni i chuť. Používá se snad v každé kuchyni. Mezi jeho hlavní léčivé vlastnosti patří schopnost uzdravovat nemoci hrdla a mandlí, ale také uvolňování křečí v břiše při nadýmání a plynatosti. Některé lidové rady ho doporučují jíst maminkám při kojení, aby jejich miminko netrpělo na prdíky.

Recept proti bolesti v krku z kmínu

Tento lidový lék slibuje zmírnění příznaků za pouhý jeden den. Samotné zotavení přijde velmi rychle. Nápoj je vhodný pro osoby náchylné k častým nachlazením, bolestem v krku a problémům s mandlemi. Pokud máte vážné zdravotní potíže, horečky nebo silnou bolest, vyhledejte lékaře. Samoléčba v tomto případě není na místě.

Co budete potřebovat?

  • 80 g rozdrcených semen kmínu
  • 250 ml vody
  • 1 polévkovou lžíci brandy nebo koňaku
Kmín v plechové mističce na šedém podkladě iZdroj fotografie: Pixabay
Kmín vyléčí bolavý krk i bolavé bříško dětí

Postup přípravy receptu:

  1. Do hrnce nalijte 200 ml vody a přidejte rozdrcená semena kmínu.
  2. Vařte 15 minut. Výsledkem by měla být hustá elastická hmota připomínající kávovou sedlinu.
  3. Sceďte a přidejte 50 ml vody.
  4. Znovu přiveďte k varu.
  5. Odstavte z ohně a přidejte jednu polévkovou lžíci brandy nebo koňaku.

Aplikace a dávkování:

Doporučené dávkování tohoto nápoje je jedna lžíce každých třicet minut. Po několika hodinách by vás měla bolest v krku opustit. Samotná léčba trvá do vymizení příznaků, běžně se to zvládne během jednoho dne. Pouze ve vážnějších případech se lék užívá déle. A to samozřejmě není jediné využití kmínu. Kmín má další úžasné účinky na zdraví. Jedním z nich jsou jeho účinky na kvalitu spánku.

Jaké znáte další léčebné možnosti kmínu?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články