Čas natrhat kokošku pastuší tobolku, dělají se z ní účinné čaje a tinktury

Tato nenápadná rostlina je stálicí lidového léčitelství. Údajně pomáhá s mnoha zdravotními problémy, není však vhodná pro každého a musí se s ní opatrně.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kokoška pastuší tobolka zvládne během jediné sezóny vyprodukovat více než 60 000 semen a díky tomu je hojně rozšířená po celé Evropě. Najdete ji podél polních cest, na loukách i v městských parcích. Od jara do konce léta je vhodná doba jejího sběru. Když na ni tedy někde narazíte, určitě si natrhejte, je totiž jednou z osvědčených bylin lidového léčitelství. Jak ale tvrdí nutriční specialista Grant Tinsley, Ph.D., není třeba to s ní přehánět, protože může mít i vedlejší účinky a není vhodná úplně pro každého.

Kokoška pastuší tobolka se používá v lidovém léčitelství i v kuchyni po celém světě 

Kromě fenomenální plodnosti má tato rostlina také léčivé účinky známé již od starověku. Staří Římané pomocí kokošky pastuší tobolky zastavovali krvácení a zlepšovali činnost trávicí soustavy. Byla hojně využívána také v Číně, kde se po staletí pěstovala jako zelenina. Najdete ji v korejských salátových receptech nebo jako alternativu kopřivy či kopru v polévkách. Její listy se dobře kombinují s čerstvými okurkami a zelím. V moderní Indii se tato rostlina běžně používá v boji proti škůdcům.

Kokoška pastuší tobolka byla hojně využívána ve starověkém lidovém léčitelství, v bylinářství se aktivně používá i dnes. Roste v trsech a kvete od jara do konce léta, dobře se jí daří ve vlhčí půdě. Pokud se vám nechce sbírat, můžete ji zakoupit sušenou nebo například jako tinkturu. 

Léčivé vlastnosti 

Kokoška pastuší tobolka je překvapivě bohatá na vitaminy a organické kyseliny. Obsahuje kyselinu askorbovou, šťavelovou, jablečnou, vinnou, fumarovou, vitaminy K a B, karotenoidy, saponiny, steroidy, glykosidy, kumariny, fytoncidy a třísloviny. Semena rostliny obsahují malé množství hořčičné a allylové silice. Zinek, měď a chrom v kombinaci s hořčíkem, železem, vápníkem a draslíkem dělají z této bylinky účinný lék proti chudokrevnosti. Vitamin K a další prospěšné látky obsažené v rostlině zvyšují tonus hladkého svalstva dělohy a střev. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Přesto, že jedinou vědecky prokázanou vlastností je zatím jen schopnost snižovat krvácení, zkoumáno bylo konkrétně nadměrné krvácení po porodu a menstruační krvácení, používají tuto rostlinu bylinkáři jako pomocný prostředek při: 

  • snižování krevního tlaku
  • zastavování krvácení
  • léčbě akutních a chronických střevních onemocnění
  • léčbě onemocnění močového měchýře a hemoroidů
  • hojení hnisavých ran 
  • tuberkulóze 
  • ateroskleróze

Kdy kokošku pastuší tobolku naopak nepoužívat

Stejně jako všechny léčivé byliny má i tato jisté kontraindikace. Neměli by ji užívat lidé s onemocněním štítné žlázy, se sklonem ke vzniku krevních sraženin a po infarktu. Neměla by se užívat souběžně s léky na ředění krve. Lidé, kteří trpí alergiemi, by měli užívat kokošku vždy v polovičním množství. Osoby, které mají problémy se srdcem nebo ledvinovými kameny, by se měly před jejím užíváním poradit s odborníkem, totéž platí pro těhotné a kojící ženy. 

Jak připravit odvar z kokošky

Dvě čajové lžičky sušené pastuší tobolky přelijte 300 ml vroucí vody a vařte ve vodní lázni 15 minut, poté nálev sceďte.

Použití: 

  • Krvácení a střevní vředy: Pijte půl šálku třikrát denně před jídlem.
  • Krevní tlak: Díky svým vazodilatačním vlastnostem a pozitivnímu vlivu na krevní oběh se používá jak na snížení, tak na zvýšení krevního tlaku, ale doporučuje se pravidelně měřit ukazatele a dohodnout se na dávce byliny s lékařem.

Jak připravit čaj

Vložte 1 čajovou lžičku sušené byliny do šálku a zalijte ji vroucí vodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Použití: 

  • Krevní tlak: Pijte 2 šálky denně, ráno a večer před jídlem pro stabilizaci krevního tlaku.
  • Na ledviny a játra: Pijte 2-3 šálky denně.

Jak připravit šťávu

Z čerstvé byliny vymačkejte šťávu pomocí odšťavňovače. Vzniklou šťávu zřeďte vodou v poměru 1:1.

Použití: 

  • Onemocnění jater a ledvin: Užívejte 40 kapek třikrát denně.
  • Krvácení z nosu: Nakapejte několik kapek do nosních dírek.

K čemu užíváte kokošku pastuší tobolku vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články