Každodenní konzumace banánů ochrání před vředy a pomůže s krevním tlakem

Banány jsou plné zdraví prospěšných látek, a pokud z nich chcete vytěžit maximum, je dobré jíst je pravidelně. Skvělé účinky mají 2 kusy denně.

i Zdroj fotografie: Meltdown reverter / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Banány jsou chutné a zároveň velmi zdravé ovoce, které obsahuje značné množství vlákniny a přírodních cukrů, což z nich dělá skvělý přírodní zdroj energie. To ovšem není vše, co tyto lahodné plody přírody nabízí – pokud je totiž přidáte do svého každodenního jídelníčku, a to nejlépe 2 kusy, ochrání vás podle lékařky Kim Rose-Francis například před stresem a zácpou, zlepší váš krevní tlak a dokonce vám dokáží pomoci s kocovinou. Kromě toho jsou velmi levné a do svého jídelníčku je zařadíte snadno, například jako svačinu nebo ke snídani. 

1) Krevní tlak a ochrana před anémií 

Banány obsahují hojné množství draslíku a téměř žádný sodík, což z nich dělá skvělý prostředek pro lidi s vysokým krevním tlakem. To je jeden z nejčastějších rizikových faktorů závažných onemocnění, jako je například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Pokud se tedy chcete ochránit před těmito problémy, stačí sníst dva kusy každý den. Stejně tak stojí za zmínku, že toto lahodné ovoce obsahuje vysokou koncentraci železa, a proto vás dokáže ochránit před chudokrevností nebo zmírnit její příznaky. 

2) Lepší funkce mozku a nižší stres 

Banány obsahují účinné složky, které pomáhají stimulovat mozkové funkce a zlepšovat koncentraci jedince, což z nich dělá ideální svačinku do práce. Abyste však mohli těžit z toho přínosu, je dobré konzumovat je opravdu každý den. Kromě toho pak toto lahodné ovoce obsahuje velké množství vitamínu B, který je velmi prospěšný pro lidský nervový systém a pomáhá snižovat riziko stresu nebo jej výrazně mírnit. Proto je dobré mít banány vždy při sobě, pokud vás přepadnou pochmurné myšlenky. 

3) Ochrana před žaludečními vředy a zácpou 

Toto skvělé ovoce je také uklidňujícím prostředkem, který pomáhá předcházet a léčit mnohé střevní potíže. Důvodem je především skutečnost, že pomáhají neutralizovat žaludeční kyseliny a zklidňovat podrážděný žaludek. Banány také obsahují velké množství vlákniny, která je skvělým pomocníkem při zácpě. Pokud vás tedy toto nepříjemné onemocnění přepadne, zkuste jíst dva kusy tohoto ovoce denně a uvidíte, že se vám velmi brzy uleví (stejně tak vám dokáží pomoci při pálení žáhy). 

iZdroj fotografie: iStock

4) Krása a deprese 

Pokud chcete vypadat krásně, nemusíte si zakupovat drahé kosmetické krémy plné chemických sloučenin. Mnohem lépe a zcela přirozeně vám totiž dokáží pomoci banány, zejména jejich slupky. Ty totiž skvělé pomáhají léčit podráždění a otoky – stačí slupkou potřít postižené místo a problém okamžitě zmizí. Stejně tak stojí za zmínku, že toto ovoce díky obsahu tryptofanu skvěle tlumí úzkostné a depresivní nálady. Jedná se o bílkovinu, která se po konzumaci mění na serotonin, hormon štěstí. 

5) Pomohou vám s kocovinou a ranní nevolností 

Banány jsou také skvělým přírodním lékem proti kocovině – zejména pokud je smícháte s mlékem a medem. Takový koktejl totiž obsahuje plno užitečných živin, které zklidňují žaludek, hydratují tělo a obnovují ztracené cukry. Kromě toho toto ovoce zvyšuje hladinu cukru v krvi a uklidňuje žaludek, takže vám dokáže velmi snadno pomoci s ranní nevolností, a to již během několika minut. Je ovšem opět důležité brát na vědomí, že pro získání těchto přínosů byste měli jíst 2 banány denně. 

Jak často jíte banány vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články