Stará dobrá kopřiva: Může snižovat záněty i léčit příznaky zvětšené prostaty

Kopřiva na první pohled vypadá jako obyčejný plevel. Ve skutečnosti má ale neobyčejné účinky na zdraví. Podívejte se, jakým způsobem s ní dokážete dát své trávení do kupy.

Skloněná rostlina kopřivy podsvícená romantickým západem slunce i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kopřiva patří mezi léčivé byliny s úžasnou silou. Používá se také v lidovém léčitelství k čištění jater a celkové očistě organismu. Je léčivá jako rostlina naprosto celá. Dietetička Amy Richter ale doporučuje nasbírat si ji na jaře. Mladá jarní kopřiva má v sobě tu největší sílu, posiluje imunitní systém a tlumí záněty v těle.

Jak zlepšit trávení s kopřivou

Kromě vlivu na imunitu a záněty můžete s kopřivou znovu navodit správnou činnost střev. Ať už vás trápí zácpa, průjem nebo jiné potíže, stačí kopřivu zkombinovat s kefírem a budete mít v bříšku jako v pokojíčku.

Recept na kopřivu s kefírem

Co budete potřebovat?

  • 1 polévkovou lžíci mleté sušené kopřivy
  • 1 šálek kefíru

Postup přípravy receptu:

  1. Připravte si do šálku kefír.
  2. Nyní přidejte sušenou mletou kopřivu a pečlivě promíchejte.
  3. Nápoj je připraven.

Dávkování a návod k použití:

Kopřivový kefír se doporučuje pít jednou denně nalačno. Nejlepší je to ráno před snídaní. Abyste dosáhli co nejlepšího účinku, vydržte ho pít každé ráno po dobu dvou až tří týdnů.

Čaj ve skleněném hrnečku položený na kousku pytloviny s utrženou kopřivou vedle sebe iZdroj fotografie: Pixabay
Kopřivový čaj je klasika. Už jste ale zkusili kopřivový kefír?

Co všechno dokáže kopřiva s vaším tělem

Kopřiva podporuje metabolismus a pomáhá tělo detoxikovat. Obsahuje sloučeniny nazývané flavonoidy, které zlepšují zánětlivé procesy v těle. Kopřiva se používá i při nemocech močového ústrojí, hlavně při zánětech, neboť působí močopudně. Pomáhá i pánům při zvětšené prostatě. Sama kopřiva má také velký vliv na kardiovaskulární systém – snižuje krevní tlak i hladinu cukru v krvi. Co se týče trávení, samotná kopřiva dokáže pomoci, když vás bolí žaludek.

Co všechno dokáže kefír s vaším tělem

Jistě vás zajímá, proč kopřivu míchat právě s kefírem. Kromě toho, že kefír je balzám na střeva, dokáže zlepšovat imunitu a dodávat energii. Pomáhá také při vysokém cholesterolu na jeho snížení a dokonce se doporučuje jako rychlá a snadno dostupná pomoc při nespavosti. I když chutná kysele, v těle se mění na zásadu a odkyseluje. Při trávení pomáhá rozložit těžko stravitelné látky (například laktózu) a poradí si s nežádoucími přemnoženými kvasinkami, bakteriemi a viry v trávicím traktu.

Imunita tkví ve střevech

Mnoho lékařů vám dnes potvrdí, že zdravá střeva jsou klíčem k silné a správně fungující imunitě. Proto se o svá střeva a o své trávení dobře starejte. Také ovesné vločky jsou vhodné pro střevní pohodlí.

Jak často pijete kefír?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články