Koření je praktickou přísadou, která díky své chuti dokáže udělat z jídla hotovou pochoutku. Některé druhy koření ale mohou být navíc prospěšné pro naše zdraví.
Koření je jednou z nejčastěji užívaných přísad v kuchyni. Kromě klasických, jako je sůl nebo pepř, existují stovky dalších druhů, které nabízejí nespočet možností na přípravu různých pokrmů. Koření je přísada, která každému jídlu dodá ten správný šmrnc a chuť. Kromě této vlastnosti ale některé druhy koření vynikají též prokazatelně pozitivními účinky na lidské zdraví a správné fungování organismu. V tomto článku se dozvíte, které to jsou a čím jsou prospěšné.
Skořice
Pro některé druhy koření ani nemusíte jít zas tak daleko, protože jsou u nás velice známé a dobře dostupné. K takovým patří například skořice, bez které si řada lidí neumí představit své oblíbené pokrmy. Kromě její lahodné chuti disponuje také tím, že příznivě napomáhá při snižování hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Ideální je tak pro diabetiky, kteří si tyto hladiny musejí obzvláště hlídat. Je vhodná na přípravu různých moučníků nebo sladkých jídel, zkombinovat se ale dá i s masem nebo s chilli, čímž vznikne dokonalá sladko-pikantní chuť.
Kurkuma
Kurkuma je známým druhem koření zejména v indických kari pokrmech. Jedná se o chutný, sytě žlutý prášek, který díky svému složení dokáže účinně omezovat záněty v těle spojené s běžnými nemocemi. Rovněž má velmi pozitivní vliv na záněty v mozku, které úzce souvisí s depresemi nebo Alzheimerovou chorobou. Kurkuma také napomáhá v boji proti bolesti u lidí s artritidou.
Jedním z nejlepších receptů s kurkumou jsou kuřecí nudličky se smetanovou kari omáčkou s rýží. Toto koření ale můžete přidat také na pečenou zeleninu, maso nebo tacos.
Zázvor
Zázvor je tropická rostlina se silně výraznou chutí. Zázvorové koření má řadu využití od čajů, polévek, bonbónů až po přílohy k sushi nebo zázvorové cukroví. Kromě své nezaměnitelné chuti je ale zázvor velice silným bojovníkem proti nevolnosti, žaludečním problémům a průjmu. Snižuje jak těhotenské bolesti a nevolnosti, tak bolesti břicha po operacích, atd.
Využít můžete jak koření, sušený zázvor ale i čerstvý kořen, který je běžně k dostání v obchodech. Čerstvě nastrouhaný zázvor se používá i na zvýšení obranyschopnosti při nemocech a nachlazení.
Česnek
Česnek je jedna z klasických surovin, jejíž účinky jsou známé téměř odjakživa. Mnoho lidí jej užívá v kuchyni hojně a rádo. Když opomeneme výrazný zápach, má česnek výbornou chuť, která dokáže správně doladit mnoho jídel. Mimo jiné je ale česnek dobrý jako prevence proti srdečním onemocněním, snižuje vysoký tlak a udržuje správnou pružnost a zdraví cév. Použít česnek můžete jak při přípravě hlavních jídel, tak do různých omáček, dipů, marinád a mnoha dalších pokrmů.
Kájenská chilli paprička
Tento druh chilli papriček je typický pro americkou a mexickou kuchyni. Pokud jste tedy milovníky pálivé chuti jídel, zbystřete. Toto chilli je totiž skvělou SOS pomocí při bolesti. Navíc snižuje riziko tvorby vředů a zamezuje přebytečný růst bakterií v těle. Použít ji tak můžete nejen jako dochucovadlo pokrmů, ale i jako přídavek do krémů na klouby a podobně bolestivá místa.