Zázračný horký nápoj s whiskey má celou řadu léčivých účinků. Zlepší usínání a spolehlivě pomáhá při nachlazení i chřipce

Nápoj podobný grogu má díky svým ingrediencím mnoho příznivých účinků. Zmírňuje bolest v krku, tlumí kašel a zkracuje celkovou dobu nachlazení.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hot Toddy je vlastně vzdálenou britskou obdobou u nás tak oblíbeného grogu. Hot Toddy je směs horké vody, medu, citronu a whisky. Pokud máte rádi zázvor, můžete přidat i ten. Některé z těchto složek mohou mít dle doktora Aarona Kandoly příznivé účinky. Zkrátíte tak celkovou dobu i nepříjemné projevy nachlazení. Kromě whisky lze nápoj připravit i s rumem či koňakem.

Lék na nachlazení neexistuje, ale příznaky lze zmírnit

V současné době neexistuje na nachlazení žádný lék. Příznaky nachlazení, jako je rýma, kašel, bolest v krku či zvýšená teplota, můžeme zvládnout pomocí domácí léčby a užíváním volně prodejných léků. Horké nápoje patří mezi nejčastější domácí prostředky proti nachlazení a chřipce. Často obsahují med a citron. Med má protizánětlivé účinky a citron obsahuje silné antioxidanty. Jedna studie z roku 2008 uvádí, že pití horkého nápoje snížilo bolest v krku ve srovnání s pitím nápoje pokojové teploty u 30 sledovaných osob s nachlazením nebo chřipkou.

Účinky jednotlivých složek

Jednotlivé složky horkého nápoje Hot Toddy mohou mít příznivé účinky, které mohou zlepšit příznaky nachlazení:

  • Citron – citrony obsahují velké množství vitamínu C a pravidelné dávky vitamínu C mohou zkrátit dobu trvání a závažnost nachlazení. Vitamín C také snižuje riziko, že k nachlazení vůbec dojde. Zmírňuje též bolest v krku, což je také důvod, proč je vitamín C účinnou složkou mnoha léků proti nachlazení.
  • Med – med má v medicíně dlouhou tradici. Pomáhá zejména při léčbě příznaků nachlazení, jako je například bolest v krku. Med mohou užívat před spaním již děti od 1 roku věku, bylo prokázáno, že u nich dochází ke zmírnění kašle a zlepšení kvality spánku.
  • Zázvor – zázvor má protizánětlivé účinky, které mohou pomoci zmírnit bolest v krku provázející chřipku a nachlazení.
  • Whisky – ačkoliv mnoho lidí věří, že alkohol pomáhá zmírnit příznaky chřipky a nachlazení, nebyl přímý účinek alkoholu na nachlazení nikdy prokázán. Alkohol se také může vzájemně ovlivňovat s oblíbenými léky proti nachlazení a chřipce, proto buďte při míchání alkoholu a léků opatrní.
iZdroj Fotografie: Freepik

Jak připravit Hot Toddy

Existuje mnoho druhů Hot Toddy a několik různých způsobů jeho přípravy. Klasický Hot Toddy zahrnuje: vodu, whisky, med, citronovou šťávu, kousek citronu a celou skořici (na ozdobu). Je možné ovšem přidat i další ingredience, například zázvor, hřebíček či javorový sirup.

Pro přípravu Hot Toddy převařte vodu v rychlovarné konvici nebo v hrnci.  V hrnku smíchejte 25-50 mililitrů whisky se 3 lžičkami medu a trochou citronové šťávy. Přidejte vroucí vodu a všechny ingredience smíchejte dohromady. Nakonec ozdobte kouskem citronu a skořicí. Můžete přidat i zmiňovaný zázvor. Chcete-li připravit nealkoholickou verzi, vyměňte whisky za čaj. Může to být černý, zelený nebo jakýkoli ovocný čaj.

Které nápoje pomáhají při nachlazení a chřipce vám?

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články