Jak na nespavost: Pomocnou ruku by mohly podat med, kokosový olej nebo mořská sůl

Med patří mezi nejzdravější potraviny. Obzvláště účinně vám však spolu s dalšími ingrediencemi dokáže pomoci usnout a celkově zlepšit spánek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Syrový med je velmi zdravá potravina, která nabízí řadu užitečných zdravotních výhod, a to včetně lepšího zdraví srdce, snadnějšího trávení, a především také podpory spánku – stejně tak je podle lékařky Ayana Habtemariam jako sladidlo mnohem vhodnější pro hladinu cukru v krvi, takže se jej nemusíte bát přidat do nápojů nebo pokrmů. Jedná se navíc o pradávné léčivo, které díky svému obsahu důležitých živin hraje zásadní roli v tradiční a alternativní medicíně. Abyste z něj mohli vytěžit co nejvíce, můžete si z něj připravit směs. 

Med proti nespavosti 

Pokud máte problémy se spánkem, nebo ještě hůře s usínáním, mohl by pro vás být med skvělým řešením. Nejenže totiž pomáhá při léčbě mnoha onemocnění a obsahuje řadu užitečných složek, ale má také velmi působivé účinky na duševní pohodu a relaxaci těla při ulehnutí do postele. Je ovšem důležité brát na vědomí, že těmito účinky disponuje pouze syrový přírodní med – proto byste měli být při jeho výběru obzvláště pozorní. Mnohem lépe také působí, pokud jej smícháte s níže uvedenými ingrediencemi: 

  • Kokosový olej: Zabraňuje prudkému zvyšování hladiny cukru v krvi a tím také uvolňování stresových hormonů a kortizolu, kvůli kterým se můžete v noci budit.
  • Mořská sůl: Vyživuje a podporuje nadledvinky, snižuje stres a stresové hormony. 
  • Skořice: Pomáhá stabilizovat a vyrovnávat hladinu cukru v krvi. 

Syrový med pak také pomáhá doplňovat zásoby glykogenu v játrech, což je cukr, který váš mozek potřebuje pro získání energie během spánku. Kombinací těchto účinných složek tak můžete získat jedinečný lék proti nespavosti, který můžete konzumovat bez jakéhokoliv rizika vedlejších účinků. 

Recept pro lepší spánek 

K přípravě léku pro lepší spánek budete potřebovat následující ingredience:  

  • 1 polévkovou lžíci kokosového oleje
  • ½ čajové lžičky syrového medu 
  • ¼  čajové lžičky mořské soli
  • ¼ čajové lžičky mleté skořice
iZdroj fotografie: Pixabay

Všechny složky stačí smíchat dohromady a máte hotovo. Směs můžete uchovávat při pokojové teplotě, a to nejlépe na stinném místě. Sladký med však disponuje řadou dalších užitečných vlastností, kterých můžete využívat jeho pravidelnou konzumací. Patří mezi ně především: 

1) Lepší zdraví srdce 

Med může díky svému obsahu účinných látek pomáhat předcházet kardiovaskulárním onemocněním, jako je infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. To především díky tomu, že snižuje krevní tlak, zlepšuje hladinu krevních tuků, reguluje srdeční tep a zabraňuje odumírání zdravých buněk – všechny tyto faktory mohou výrazně zlepšit funkci a zdraví srdečního svalu. Kromě toho syrový med obsahuje propolis, což je druh pryskyřice, který reguluje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krevním oběhu. 

2) Podporuje hojení popálenin a ran

Lokální ošetření medem se k hojení ran a popálenin používalo již ve starověkém Egyptě a tato praxe je poměrně běžná i dnes. To především díky jeho silným regeneračním a uklidňující vlastnostem, které snižují zánět a urychlují léčbu poraněného místa. Stejně tak se jedná o velmi účinný prostředek pro léčbu vředů na nohou, které vznikají v důsledku cukrovky 2. typu. 

Jak často jíte med vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články