Mýty a fakta o vitamínu D

Spolu s vitamínem C patří mezi nejčastěji řešené vitamíny. A není se čemu divit, protože vitamín D ovlivňuje celou řadu důležitých procesů v lidském těle.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Kolem jeho účinků však existuje mnoho mýtů. Naopak některá důležitá fakta nejsou příliš známá, což ale napravíte v tomto článku.

Mýtus – Čím více vitamínu D, tím lépe

Tady si hned na začátku musíte ujasnit, že v případě vitamínu D hrozí předávkování. Patří totiž do skupiny vitamínů rozpustných v tucích, kdy je tělo nedokáže jen tak jednoduše vyloučit při nadbytečném příjmu, jako se to děje například s vitamínem C. Proto buďte s doplňky stravy obzvlášť opatrní a nepřekračujte doporučené denní dávkování. Není vhodné také kombinovat několik podobných přípravků najednou.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mnoho vitamínu může i škodit

Fakta – Nejlepším zdrojem je sluneční záření

Ano, vitamín D je doplňován díky slunečnímu záření, které dopadá na naši pokožku. Díky tomu dochází ke spuštění specifických reakcí, kdy výsledkem je právě tvorba tohoto vitamínu. Aby to však mohlo co nejlépe fungovat, musíte být slunečním paprskům vystaveni v takové chvíli, kdy slunce není příliš nízko nad obzorem. Také je potřeba udržovat hranici mezi přílišným rizikovým opalováním a běžným pobytem na slunci.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zdrojů je hned několik

Fakta – Málo vitamínu D se projevuje špatnou náladou

Tento fakt máte možná ověřený v praxi, i když o tom nevíte. Během zimních měsíců, kdy je méně světla a slunce, může docházet k deficitu tohoto vitamínu. A to se mimo jiné může podepisovat také na naší náladě. Ne nadarmo bývají totiž časné jarní měsíce obdobím s největším výskytem depresí. Dostatečný příjem vitamínu D totiž ovlivňuje biochemické procesy, které jsou zodpovědné například za dostatečnou tvorbu serotoninu, což je hormon zodpovědný právě za dobrou náladu. Pro samotné zlepšení nálady pomáhá i sluneční světlo, takže dohromady je procházka za hezkého počasí dokonalým receptem pro zpříjemnění dne.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články