Nejsou cereálie jako cereálie. Dle dietologa může být ke snídani pro tělo přínosnější třeba pizza. Co tedy optimálně snídat?

Nedávno internetem proletěl rozhovor s diabetologem, který řekl, že kousek pizzy je lepší volbou na snídani než většina obilovin. Je to pravda?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jako u každého článku bylo potřeba číst dál než za nadpis. Uvedený odborník sice opravdu řekl, že je lepší snídat pizzu než cereálie, celá myšlenka však měla pokračování. Diabetolog mluvil o doslazovaných cereáliích, ne o zdravých směsích z ovesných vloček plných vlákniny. Pod pojmem pizza si také pravděpodobně nepředstavoval ten nejmastnější a nejtučnější exemplář plný salámu a sýra.

Nejsou cereálie jako cereálie

Je pravda, že některé cereálie obsahují hodně cukru a jsou vyrobeny z rafinovaných zrn chudých na vlákninu. To vás po ránu rychle nakopne, avšak o hodinu později budete mít opět hlad. Existují však také celozrnné cereálie s nízkým nebo žádným obsahem cukru, ze kterých snadno připravíte snídani, která obsahuje až polovinu doporučené denní dávky vlákniny, cenné vitaminy a minerály, jako je železo a vápník, a dokonce slušnou dávku bílkovin.

iZdroj fotografie: Pixabay

… a není pizza jako pizza

Na občasné pizze není nic špatného. Pravdou ale zůstává, že některé druhy jsou vhodnější než jiné. Kromě těsta, které mívá veskrze podobné složení plné mouky, můžete volit menší nebo větší zlo. Pokud si vyberete pizzu s rajčatovým základem, kvalitní šunkou nebo masem, nemusíte si ji vyčítat. Nakonec jste snědli i nějaké bílkoviny a zeleninu. Pokud ale preferujete smetanovou pizzu s tučnými sýry, určitě ji ráno nedojídejte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravda je někde uprostřed

Po zveřejnění článku se rozpoutala debata, ve které se vyjádřilo mnoho laiků i odborníků. Veskrze se shodli: existují dva druhy pizzy i dva druhy cereálií. Pokud se máte rozhodnout mezi miskou pšeničných čokoládových kuliček s mlékem a klasickou rajčatovou pizzou, ve srovnání je lepší pizza. Srovnáte-li ale tu stejnou pizzu s ovesnými vločkami s jogurtem a ovocem, z vítěze bude poražený.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články