Často se dočtete, že pokud chcete zhubnout až 7 kg za 7 dní je vhodné zkusit okurkovou dietu. Ovšem průzkum ukázal poněkud jiné závěry ohledně vhodnosti této diety.
Téměř každý měl někdy pocit nebo mu bylo doporučeno, že by měl nějaké to kilo shodit. Okurka se k tomuto účelu přímo nabízí. V článku Katey Davidson, MScFN, RD, CPT se píše, že průměrná 300 gramová okurka má pouhých 45 kalorií, takže co může být pro dietu vhodnější? Pravidla okurkové diety většinou nařizují místo většiny jídel jíst okurku spolu s několika potravinami bohatými na bílkoviny. Například se jedná o vejce, kuřecí maso, ryby a ořechy. Zpravidla se také u této diety objevuje informace, ať se nedrží déle než 14 dní, ale proč?
Pravidla diety aneb co se doporučuje
Právě lákavé nadpisy typu shoďte 7 kilo za 7 dní, donutí většinu lidí minimálně k přečtení, některé i k vyzkoušení této diety. Hlavní myšlenkou je nahradit většinu potravin okurkou, doplněnou o vybrané potraviny bohaté na bílkoviny. Objevují se doporučení typu, kdykoliv pocítíte hlad, dejte si okurku. A jídelníček může vypadat asi takto. Ke snídani vajíčka s přílohou okurek, ke svačině 2 okurky, k obědu okurkový salát s citrónovou šťávou a řeckým jogurtem, ke svačině zase 2 okurky a k večeři pečené kuře s hnědou rýží a okurky k tomu.
Mezi povolené (doporučené) potraviny patří okurky, rajčata, špenát, celer a další zelenina v malém množství. Jako zdroj bílkovin je povoleno kuřecí maso, libové hovězí maso, ryby, vejce, řecký jogurt, tvaroh a sýr čedar. Mezi sacharidy vhodné pro okurkovou dietu se řadí hnědá rýže, brambory a celozrnný chléb. Z tuků je pak doporučován olivový olej a mezi nápoji se jedná o vodu či neslazený čaj.
Důvody nevhodnosti okurkové diety
Jídelníček ani povolené potraviny se nemusí jevit jako úplně špatné. Problémů je zde ale bohužel hned celá řada. Tvrzení říká, že okurek můžete za den sníst kolik chcete, ale právě kvůli jejich nízkému obsahu kalorií bude tělo stále v kalorickém deficitu. Okurky nejsou zdrojem bílkovin, a proto jsou některé bílkovinné zdroje povoleny, ale stejně se jedná o nutričně nevyváženou stravu. Poskytují také pouze málo živin, jako je draslík, vitamín C, vitamín K, tuky, vláknina, vápník, železo a další.
Díky nízkému obsahu kalorií tato dieta pravděpodobně povede ke krátkodobému úbytku hmotnosti. Ale jako každá z přísně restriktivních diet nepovede k dlouhodobé spokojenosti. Ba naopak, po skončení diety většina lidí nabere veškerou váhu zpět, někteří ještě daleko více. Je to kvůli tomu, že došlo ze zpomalení metabolismu kvůli skutečnému nebo domnělému hladovění. Tato dieta je extrémně omezující a neudržitelná. Pro dlouhodobé hubnutí je nutné dodržovat vyváženou stravu vyhýbající se přísnému omezení kalorií.