Potraviny pro podporu činnosti štítné žlázy: Pomohou ořechy i jablka

Nedostatečná činnost štítné žlázy je nebezpečný problém, který může velmi snadno narušit váš každodenní život. Pomoci vám mohou některé přírodní potraviny.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Správná výživa je zásadní nejen pro vzhled vašeho těla a dobrou kondici, ale také pro zachování dlouhověkosti a ochraně důležitých orgánů před nebezpečnými nemocemi a jiným poškozením. Mnoho lidí se v současné době potýká především s nedostatečnou činností štítné žlázy, což je problém, který může velmi snadno narušit váš každodenní život. Naštěstí však existují určité potraviny, které podle lékařky Kelly Wood podporují její činnost a pomohou vám udržet hladiny hormonů v normě. 

Štítná žláza a lidské zdraví 

Štítná žláza se nachází na krku, v oblasti hrdla a má tvar motýla. Přestože se jedná o velmi malý orgán, jeho poškození či nedostatečná aktivita se může velmi nepříjemně podepsat na vašem celkovém zdraví – ovlivňuje totiž jak vaše tělo, tak i psychiku, a to zejména co se týče regulace hormonů. Pokud ji chcete udržet v co nejlepším stavu a ochránit se tak před nebezpečnými problémy, můžete zařadit do svého jídelníčku níže uvedené potraviny: 

1) Jablka a cibule

Jablka obsahují mnoho užitečných vitamínů a minerálů, které mají příznivý vliv na všechny tělesné systémy a pomáhají ničit patogenní bakterie napadající štítnou žlázu – lze tedy říci, že by toto lahodné ovoce mohlo hrát užitečnou roli v prevenci proti rakovině tohoto malého orgánu. Stejně užitečná je také cibule, která mimo jiné podporuje funkci jater a srdce a obsahuje mnoho stopových prvků, které posilují imunitní systém. Obecně se jedná o jedno z nejlepších přírodních antibiotik. 

2) Ořechy a citrony s medem 

Ořechy v kombinaci s medem jsou skvělým přírodním prostředkem, který vám pomůže oživit štítnou žlázu. Stačí rozdrtit 3 až 4 jádra v hmoždíři, smíchat je s jednou polévkovou lžíci lahodného sladidla a směs užívat každý den po ránu na lačný žaludek – maximálně však po dobu 2 týdnů. Stejně tak vám dokáže pomoci citronová šťáva s medem, která působí velmi podobně. Stačí tyto ingredience smíchat spolu s vodou a užívat nápoj 3krát denně mezi jídly. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Krabí maso a mořské plody

Krabí maso a mořské plody obsahují bohaté množství vitamínu B12 a zinku, který je nezbytný pro dobrou obranyschopnost lidského těla. Obecně se však jedná o potraviny, které nabízí řadu dalších prospěšných vlastností, neboť obsahují jód a dalších 40 druhů živin a stopových prvků, které chrání štítnou žlázu před poškozením. Velmi dobře se osvědčily také mořské řasy, které můžete konzumovat ve formě doplňků stravy, jako je například spirulina. 

4) Borůvky a červené ryby 

Borůvky jsou velmi chutným ovocem, který drží rekord v obsahu antioxidantů. Právě díky nim pomáhají léčit hormonální poruchy štítné žlázy a stabilizovat hladinu cukru v krvi. S problémy vám také dokáží pomoci červené ryby, jako je zejména losos a pstruh. Ty jsou totiž bohatými zdroji omega-3 mastných kyselin, které jsou nezbytné pro normální funkci štítné žlázy – nejlépe uděláte, pokud získáte maso z divokých ryb, které obsahují méně těžkých kovů a vyrůstaly v přirozeném prostředí.

Jak se před špatnou činností štítné žlázy chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články