Pravda o vaječných žloutcích: Nejsou tak nezdravé, jak si mnozí myslí

Mnoho lidí si myslí, že jsou vejce a jejich žloutky kvůli nadměrnému množství cholesterolu nezdravou potravinou. Pravda je však podle odborníků jiná.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidé mají na vejce a jejich žloutky rozdílné názory. Někdo říká, že jsou buď neuvěřitelně výživná (zejména pro svůj bohatý obsah bílkovin) a jiní zase, že zvyšují hladinu cholesterolu v těle, riziko vzniku srdečních chorob a celkově neprospívají zdraví. Lékařka Kim Chin se proto rozhodla osvětlit toto téma a my jsme pro vás sepsali její závěry níže. Možná budete překvapení, kde se skutečně nachází pravda. 

Proč někteří lidé považují vejce za nezdravou potravinu 

Hlavním důvodem, proč někteří lidé považují vejce za nezdravou potravinu, je skutečnost, že jejich žloutky obsahují velké množství cholesterolu. Ten je sice pro lidské tělo důležitý, ovšem před několika desítkami let proběhly dvě rozsáhlé studie, které tento prvek dávaly do souvislosti se vznikem srdečních chorob. Během několika následujících let se proto celosvětová spotřeba vajec výrazně snížila a lidé začali preferovat vaječné náhražky. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

V dnešní době, kdy proběhly nové studie, se však odborníci přiklání k názoru, že ačkoliv je pravda, že celá vejce mají vysoký obsah cholesterolu, nemusí to znamenat, že zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. 

Jak konzumace vajec ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi

Ačkoli se může zdát logické, že cholesterol ve stravě zvyšuje hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi, obvykle to tak nefunguje. Ve skutečnosti tento prvek produkuje vaše tělo samo o sobě, přesněji lidská játra, protože je nezbytnou živinou pro tělesné buňky. Pokud tedy jíte větší množství potravin s přirozeně vysokým obsahem cholesterolu (jako jsou vejce), vaše játra produkují méně cholesterolu, což jim usnadňuje práci.

Naopak, když získáváte z potravy málo cholesterolu, vaše játra jej musí produkovat více, aby jeho nedostatek kompenzovala. A právě z tohoto důvodu se hladina tohoto prvku v krvi u většiny lidí výrazně nezmění, pokud jej přijímají zkonzumovanou stravou. Možná vás také překvapí, že se cholesterol podílí na různých procesech ve vašem těle, jako je například: 

  • tvorba vitaminu D
  • tvorba důležitých hormonů, jako je estrogen, progesteron a testosteron
  • tvorba žlučových kyselin, které pomáhají trávit tuky

Navíc jde také o základní složku každé buněčné membrány v těle, takže je nezbytný pro přežití. Proto je v současné době konzumace vajec označována opět za doporučenou. Bohužel si však stále mnoho lidí kvůli jejich špatné minulosti myslí opak. 

Vejce jsou plná živin

Nyní již víte, že konzumace vajec vašemu tělu rozhodně neuškodí. Naopak, jsou skvělým zdrojem kvalitních živin, včetně několika důležitých vitamínů a minerálních látek. Již jedno celé vejce vám dodá 6 gramů bílkovin, 10% doporučeného denního příjmu (ddp) vitamínu A, 16% ddp vitamínu B, 21% ddp vitamínu B12, 5% ddp železa, 28% ddp selenu, 9% ddp folátů a v menším množství také mnoho dalších živin. To vše za cenu pouhých 72 kalorií. 

iZdroj fotografie: Freepik

Vejce by ve vašem jídelníčku také neměla chybět proto, že disponují velkým množstvím zdraví prospěšných účinků. Zejména pomáhají udržovat pocit sytosti během dne, podporují hubnutí, chrání zdraví mozku, snižují riziko onemocnění očí a chrání tělo před vznikem zánětu. 

Jak často jíte vejce vy?

Zdroj: Healthline, WebMD
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články