Zdravá strava je pro lidský organismus důležitá. Kromě vhodnosti potravin je však nutné dodržovat čas, kdy je nejlepší je konzumovat.
Jablka jsou považována za zdravé ovoce. Pokud je však sníte ve špatnou chvíli, mohou vám způsobit střevní problémy místo toho, aby se vaše trávení zlepšilo. Podobné je to také s dalšími potravinami a pochutinami. Je důležité vědět, kdy je vhodné jíst banány a kdy se raději vyhnout kávě. Zaručí vám to dobré zažívání a také to, že vaše tělo přijme z daných potravin opravdu jen to nejlepší. Tématem se zabývá Adrienne Seitz.
Banány, ale také káva
Jsou plné vitamínů a mají i další benefity. Banán však není vhodné konzumovat nalačno. Pak může snížit energetickou hladinu. Na počátku sice ucítíte nárůst energie, ale po několika hodinách budete opět hladoví. Pokud chcete jíst banány ke snídani, kombinujte je se zdravými tuky, jako je například arašídové máslo. Banány jsou hrozbou také pro osoby trpící syndromem dráždivého tračníku. Pozor si dejte také na kávu. Pít ji po probuzení je zbytečné. Pití kávy před jídlem zlepšuje toleranci ke kofeinu.
Vhodné je tedy chvíli vydržet a šálek kávy si vychutnat po snídani. Tělo totiž produkuje po ránu kortizol a tento proces by neměl být narušený. Na pozoru se mějte také při konzumaci rýže. Obsahuje totiž mnoho komplexních sacharidů, které se dlouho tráví. Znamená to, že vás rýže nabije energií. Bohužel je však rýže také kalorická. Vhodné je tedy volit rýži spíše k obědu než k večeři. V poledne totiž metabolismus pracuje rychleji. Navíc ideálně využijete energii po zbytek dne.
Pozor si dejte na cukry
Jestliže chcete jíst zdravě, měli byste se vyhnout zpracovanému cukru. Největší chybou je jíst sladkosti jako svačinu. Způsobí to totiž velké skoky v hladině cukru v těle. Následkem toho budete pravděpodobně unavení a nervózní. Pokud neodoláte pokušení, dopřejte si dezert ideálně po hlavním jídle. V takovém případě se hladina cukru v krvi nezvýší tak dramaticky. Potíže vám může přinést i mléko. Je těžko stravitelné a jeho pití ráno může způsobit bolesti žaludku nebo pálení žáhy. Čerstvé teplé mléko je vhodné pít večer, zklidní to tělo a podpoří dobrý spánek.
Maso byste neměli konzumovat těsně před spaním, protože zatěžuje trávicí systém. Podobné je to také se sýrem s vysokým obsahem tuku. Stejně tak není vhodné jíst večer a v noci ořechy. Jejich trávení trvá dlouho a může to znamenat problémy s usínáním. Ořechy jsou vhodné ke snídani nebo svačině. Šťáva z citrusů není vhodná těsně po jídle, protože zvyšuje tvorbu kyselin. Stejně tak není dobré ji pít ihned po probuzení. S čerstvou šťávou počkejte nějaký čas po jídle.
Problém je i s jablky
Potíže s trávením vám mohou způsobit také fazole. Mají vysoký obsah vlákniny, tudíž jejich konzumace může způsobit nadýmání a také snížit kvalitu spánku. Je tedy lepší být s fazolemi opatrní. Vhodné jsou na oběd, případně velmi brzkou večeři. Podobně jsou na tom jablka. Ty mají také vysoký obsah vlákniny, a navíc obsahují přírodní kyseliny. Díky tomu sice zlepšují trávení a funkci střev, ale pokud je jíte večer, může se kyselina hromadit v žaludku a způsobit nepohodlí.
Nejlepší čas na jablka je ráno. Tak stimulujete pohyb střev po spánku. Jogurt není vhodné konzumovat na lačný žaludek ani před jídlem. Obsahuje kyselinu mléčnou, která snižuje kyselost žaludku a zpomaluje trávení. Jogurt je vhodné jíst asi 1 až 2 hodiny po hlavním jídle. Klidně si malou porci můžete dát také před spaním. Přispěje to k rozvoji svalů a naplníte tělo bílkovinami.
Jaká další pravidla stravování dodržujete?