Milovníci banánů –⁠ můžete jásat. Toto je 10 výhod jejich pravidelné konzumace. Pátý bod vás potěší nejvíce

Banány jsou chutné a zdravé ovoce.  Zdraví prospěšné účinky banánů pramení z mnoha vitamínů a živin, které obsahují. Specialistka na výživu objasňuje výhody jejich konzumace.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Banány jsou velmi zdravé ovoce, jehož pravidelná konzumace má dle nutriční specialistky Kimberley Rose-Francis mnoho příznivých účinků na naše zdraví. Mezi živiny a sloučeniny obsažené v banánu patří sacharidy, vitamíny A, C a B6, železo, fosfor, vápník, hořčík, zinek, sodík, draslík a přírodní cukry, jako je sacharóza, fruktóza a glukóza. Všechny tyto látky dělají z banánu super ovoce, které je nedílnou součástí každodenní zdravé stravy.

1. Regulují pohyb střev

Nepravidelná stolice je nepříjemný zdravotní problém, který lze snadno vyřešit pravidelnou konzumací banánů. Banány obsahují velké množství nerozpustné vlákniny, která je pro střeva velmi prospěšná. Banány zároveň pomáhají léčit průjem, protože obsahují pektin, který působí jako želírující látka a pomáhá vstřebávat tekutiny ve střevech. Nezapomínejte ale na pitný režim. Konzumace velkého množství banánů a nedostatečného množství vody může vést k zácpě. Také konzumace nezralých banánů může vést k zácpě a plynatosti.

2. Dodávají energii

Banány mají jedinečnou směs vitamínů, minerálních látek a sacharidů, které zajišťují rychlý přísun přirozené energie. Jsou jedním z mála druhů ovoce, které obsahuje komplexní i jednoduché sacharidy. Komplexní sacharidy vám dodají energii dlouhodobě a jednoduché sacharidy vám naopak dodají rychlou energii. Snědení pouhých dvou banánů vám dodá dostatek energie na 90 minut cvičení.

3. Zklidňují žaludeční vředy

Banány ovlivňují zdraví žaludku dvěma způsoby. Za prvé, několik v banánu obsažených látek pomáhá vytvářet v žaludku hustý povlak ochranného hlenu, který slouží jako bariéra proti žaludečním kyselinám. Tyto látky pomáhají také neutralizovat kyselost potravy, která může přispívat ke vzniku vředů. A za druhé, banány obsahují inhibitory proteázy, které pomáhají likvidovat bakterie v žaludku, které jsou jednou z hlavních příčin vzniku žaludečních vředů.

4. Podporují zdravé srdce

Banány jsou bohaté na draslík, který je pro srdce nepostradatelný. Draslík proniká do buněk vašeho těla a pomáhá oběhovému systému dodávat kyslík do mozku. Pomáhá také udržovat pravidelnou srdeční frekvenci a přiměřenou rovnováhu vody v těle. Pravidelná konzumace banánů může také podstatně snížit riziko mrtvice, regulovat krevní tlak a předcházet různým srdečním onemocněním.

iZdroj fotografie: Depositphotos

5. Pomáhají při hubnutí

Pokud hledáte potraviny, které vám pomohou zhubnout, banány jsou ideální volbou. Mají nízký obsah tuku a jsou bohaté na vlákninu a vitamíny. Kromě toho zlepšují metabolismus díky různým vitamínům skupiny B. Přirozeně sladká chuť také zpomalí vaše chutě na sladké, když pocítíte potřebu sníst nějakou dobrotu.

6. Léčí anémii

Banány jsou dobrým zdrojem železa pro lidi trpící anémií. Pravidelná konzumace banánů spolu s dalšími potravinami bohatými na železo může postupně zmírnit příznaky spojené s anémií včetně únavy, závratí, bolestí hlavy, dušnosti a zrychleného tepu.

7. Zmírňují ranní nevolnosti

Pokud jste těhotná a hledáte způsob, jak bojovat s ranní nevolností, dejte si banán. Banány zklidňují žaludek a obnovují zdravou hladinu glukózy v krvi. Těhotným ženám se doporučuje sníst banán po ranním probuzení a po každém jídle. Banány navíc obsahují několik živin, které vám pomohou zlepšit náladu a podpoří fyzický vývoj vašeho nenarozeného dítěte.

8. Podporují zdraví očí

Banány obsahují vitamín A, který má pro zdraví očí zásadní význam. Dostatečný denní příjem vitamínu A také snižuje riziko šerosleposti. Podle studie z roku 2012 může konzumace tří a více porcí banánů denně také snížit riziko věkem podmíněné makulární degenerace, která je hlavní příčinou ztráty zraku u starších lidí.

iZdroj fotografie: Pixabay

9. Hojí komáří štípance

Komáří štípance způsobují velké svědění a někdy jsou i značně bolestivé. Tyto příznaky můžete léčit banánovými slupkami. Vnitřní stranu banánové slupky vtírejte do štípance asi pět až deset minut. Pomůže vám to snížit svědění a otok. Tento jednoduchý prostředek často funguje lépe než kupované krémy nebo léky.

10. Pomáhají zvládat deprese

Podle nedávného výzkumu mezi lidmi trpícími depresí se mnoho účastníků cítilo lépe poté, co snědli banán. Banány obsahují tryptofan, což je druh bílkoviny, kterou tělo přeměňuje na serotonin. Serotonin nám pomáhá uvolnit se, zlepšuje náladu a celkový pocit spokojenosti a štěstí.

Také když trpíte nespavostí v důsledku deprese, můžete si před spaním dát banán, tryptofan vám pomůže lépe usnout. Banán také obsahuje tyrosin, aminokyselinu, která zvyšuje hladinu noradrenalinu a dopaminu. Nízká hladina těchto neurotransmiterů je často spojována s depresí.

Jak často jíte banány vy?

Zdroj: Healthline, FoodNDTV, MedicalNewsToday, WebMD, FoodMatters

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články