Čaj z květů lípy odstraní z těla hleny, zatočí s nachlazením, rýmou, ale i chřipkou. Žádný bacil se mu neubrání

Lipové květy disponují mnoha zdravotními benefity, které může využít každý z nás. Postačí vám denně vypít několik šálků čaje této rostliny.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidé již po staletí používají některé části lípy, zejména její listy, květy a kůru, k léčebným účelům. Jde o druh opadavého stromu, který si podle odborníka Jonathana Valdeze získal oblíbenost především díky svým uklidňujícím a sedativním účinkům na náš organizmus. Většinou se podává ve formě čaje, který je kromě zdravotních přínosů známý také pro svou jedinečnou a velmi příjemnou chuť. 

Zdravotní účinky lípy

Lípy jsou vysoké opadavé stromy, které se podle expertů mohou dožívat až 1000 let. Rostou na území Severní Ameriky, Evropy a v některých částí Asie, kde si je lidé cení díky blahodárným účinkům, které přináší jejich listy, kůra a především květy – ty totiž obsahují mnoho antioxidantů, včetně kyseliny P-kumarové, kaempferolu, terpenoidu a kvercetinových složek. Kromě toho lipové květy disponují také těkavými silicemi, mezi které patří citral, citronellal, citronellol, eugenol a limonen.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kombinace všech užitečných látek, které lipové květy obsahují, přináší řadu benefitů pro náš organizmus. Podle někdejších studií totiž disponují uklidňujícími až sedativními účinky, což může napomáhat například lidem, kteří mají problémy se spaním. Někteří odborníci navíc potvrzují, že častější konzumace těchto antioxidantů a silic napomáhá našemu imunitnímu systému bojovat proti horečkám a infekcím. Je však nutné doplnit, že je stále zapotřebí více výzkumů, které by toto téma potvrdily.  

Lipový čaj a jeho možné vedlejší účinky

Pokud chcete získat přínosy, kterými lípa disponuje, postačí vám zakoupit si sypaný lipový čaj, který zakoupíte ve většině obchodů s potravinami, a pít ho několikrát denně. V případě, že byste si chtěli čaj raději připravit sami, existují různé způsoby, jak si jej můžete připravit přírodní cestou u sebe doma. Zde je však třeba brát na vědomí, že některé recepty vyžadují kromě lipových květů také lipovou kůru nebo lipové listy. Nejde však o nic složitého a receptů najedete na internetu spousty. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože jsou lipové čaje obecně považovány za bezpečné, některé regulační organizace varují, aby se jim vyhýbaly těhotné a kojící ženy, protože stále nejsou k dispozici dostatečné údaje o bezpečnosti květů tohoto stromu. Navíc byste lipový čaj neměli pít předtím, než budete řídit, protože na člověka působí svými sedativními účinky, což může způsobovat ospalost.

Jak často pijete lipový čaj vy?                   

Zdroj: Verywellfit                   

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články