Rybí olej chutí nenadchne, zato může podpořit zdraví očí, pokožky a může i snížit zánět

Nenechte se odradit nevábnou chutí a vůní, pravidelným užíváním rybího oleje prospějete celému tělu i psychice. Snižuje záněty, prospívá očím, srdci, mozku i psychice.

rybí olej i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při slovech rybí olej nebo rybí tuk se vám pravděpodobně lehce stáhne žaludek. Chuťově se totiž skutečně nejedná o žádnou lahůdku. Na druhou stranu si však nejspíše také vybavíte některé z mnoha výhod, která jste během života o rybím tuku slyšeli. A jak připomíná nutriční expertka Sade Meeks, MS, je jich skutečně mnoho. Od zdravějších očí po silnější srdce.

Užívání rybího oleje

Rybí tuk se přirozeně vyskytuje u všech ryb, ale nejvíce je ho v tučných mořských rybách, jako je losos, sleď či makrela. Rybí tuk obsahuje velké množství esenciálních nenasycených mastných kyselin (obzvlášť omega-3), které lidské tělo nedokáže samo vyrobit, proto je nutné je získávat právě ze stravy, tedy z ryb, případně z mořských plodů či mořských řas.

Pokud však nekonzumujete kvalitní ryby alespoň dvakrát či třikrát týdně, je pro správnou funkci orgánů potřeba doplňovat omega-3 pomocí doplňků stravy. Na výběr máte v zásadě ze dvou variant. Tekutého rybího oleje nebo kapslí. Tekutá forma je levnější, ale zápach i chuť je výraznější. Kapsle jsou o trochu dražší, ale snáze se přenášejí a odpadá problém s chutí a pachem.

Proč užívat rybí olej

Rybí olej je důležitý pro všechny osoby, ale hlídat jeho množství by si měly obzvláště těhotné ženy a děti. Je totiž nezbytný pro správný vývoj a růst, a to už v prenatálním stádiu. Dle výzkumů má příznivý vliv na ADHD, kterým trpí stále více dětí. U dětí může také zmírňovat projevy astmatu. Mezi jeho další výhody patří:

Napomáhá zdraví srdce

Podle četných výzkumů dokáže rybí olej chránit srdce a cévy před závažnými kardiovaskulárními problémy, protože snižuje hladinu špatného cholesterolu a triglyceridů, snižuje krevní tlak a působí jako prevence usazování plaku v tepnách.

Prospívá očím

Je prokázáno, že lidé, kteří nemají dostatek omega-3, jsou více ohroženi očními chorobami, jako je například makulární degenerace, která může vyústit až v naprostou ztrátu zraku.

oči - detailní záběr iZdroj fotografie: Depositphotos
Rybí olej významně podporuje zdraví očí.

Chrání a posiluje mozek

Kyseliny omega-3 jsou pro správnou funkci mozku naprosto nezbytné. Studie naznačují, že omega-3 mohou zabránit vzniku či zhoršení některých duševních onemocnění. Jedná se například o psychotické poruchy, schizofrenii a bipolární poruchu. Pomáhá také zlepšovat paměť a v pokročilejším věku pak pomáhá zachovat kognitivní funkce a brání vzniku Alzheimerovy choroby.

Zmírňuje deprese

Doplňky stravy s rybím olejem mohou pomoci zlepšit příznaky deprese. Podle výzkumů je v tomto ohledu nejúčinnější rybí olej s vysokým obsahem EPA, tedy kyseliny eikosapentaenové.

Podporuje zdraví pokožky

Kůže obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin a jejich potřeba s věkem roste. Rybí olej je vhodný také při řadě kožních onemocnění, včetně lupénky a dermatitidy.

Snižuje záněty v těle

Zatímco akutní zánět je přirozenou a žádoucí reakcí těla na zranění čí poškození, dlouhotrvající chronický zánět však tělu výrazně škodí. Rybí olej prokazatelně snižuje množství zánětlivých procesů. Kromě toho mohou, dle výzkumů, doplňky stravy s rybím olejem skutečně významně snížit bolest a ztuhlost u lidí s revmatoidní artritidou.

Zlepšuje zdraví kostí

Pokud kosti začnou ztrácet důležité minerály, jsou slabší, řidší a náchylnější ke zlomení. K tomuto jevu dochází často až v pozdním věku, ale může se objevit i dříve. Může to navíc vést k onemocněním, jako je osteoporóza a osteoartritida. Pro zdraví kostí jsou velmi důležité vitamín D, vápník, kolagen a dle několika studií i omega-3 mastné kyseliny.

Jak často užíváte rybí olej?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články