Jedno z nejsilnějších antibiotik máte v přihrádce na koření. Účinně bojuje proti zánětům a výskytu virových infekcí

Toto koření je považováno za základní bylinu v mnoha kuchyních po celém světě. Podívejte se proto, které zdravotní přínosy přináší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv se oregano běžně používá v menším množství, obsahuje tato bylina několik důležitých živin. Pouhá jedna čajová lžička sušené směsi tak například dokáže pokrýt asi 8 procent denního příjmu vitaminu K. Navíc má oregano velmi výraznou chuť a do pokrmů vnáší nádech tepla a sladkosti. Lze ho zakoupit čerstvé, sušené nebo ve formě oleje, přičemž v jakékoliv podobě má významné zdravotní účinky. Ty nejlepší, uvedla Rachael Link, MS, RD.

Bohaté na antioxidanty 

Oregano je bylina, která disponuje mnoha antioxidanty. To jsou sloučeniny, které pomáhají bojovat zejména proti poškození škodlivými volnými radikály v těle. Hromadění volných radikálů je spojováno s mnoha chronickými onemocněními, jako je rakovina či srdeční choroby. Obzvláště vysoký obsah antioxidantů má také esenciální olej z oregana. V kombinaci s dalšími potravinami, jako je ovoce a zelenina, by pak tato bylina v jakékoliv podobě mohla poskytnout vydatnou dávku antioxidantů přispívající ke zlepšení zdraví.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomáhá v boji proti bakteriím 

Oregano obsahuje určité sloučeniny, které mají silné antibakteriální vlastnosti. Jedna nedávná studie tak ukázala, že esenciální olej z této byliny pomáhá blokovat růst Escherichia coli a Pseudomonas aeruginosa, dvou kmenů bakterií, které mohou způsobovat nebezpečné infekce. Jiná studie zase tvrdí, že je oregano účinné proti 23 druhům bakterií. Aby však odborníci mohli učinit závěr, je zapotřebí dalších výzkumů a to zejména na lidech. 

Prevence rakoviny

Jak již bylo zmíněno výše, oregano má vysoký obsah antioxidantů. Tyto sloučeniny všam mohou nejen neutralizovat poškození volnými radikály v těle, ale mohou také pomáhat v prevenci proti rakovině. V jedné studii na zkumavkách byly lidské buňky rakoviny tlustého střeva ošetřeny extraktem z oregana a bylo zjištěno, že výtažky z této byliny pomohly zastavit růst rakovinných buněk a zničit ty stávající. Mějte však na paměti, že se jednalo o studie ve zkumavkách, při nichž bylo použito velké množství oregana a jeho sloučenin. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Snižuje výskyt virových infekcí 

Některé studie zjistily, že oregano a jeho složky mohou kromě boje proti bakteriím chránit tělo také proti některým virům. Největší podíl na tom mají složky karvakrol a thymol, které tato bylina obsahuje. Během studie totiž karvakrol inaktivoval norovirus, virovou infekci, která způsobuje průjem, nevolnost a bolesti žaludku, a to pouze během jedné hodiny po ošetření. I když je tento výsledek slibný, je zapotřebí dalšího výzkumu.

Bojuje proti zánětům

Zánět je běžná imunitní reakce, ke které dochází v důsledku nemoci či zranění. Předpokládá se však, že pokud je zánět chronický, přispívá k rozvoji onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka či autoimunitní stavy. Oregano, které je bohaté na antioxidanty, však pomáhá neutralizovat volné radikály a zánět tak mírnit. Je to zejména opět karvakrol, u kterého byly prokázány protizánětlivé účinky, ovšem pouze ve studii na zvířatech. Je proto třeba vzít v úvahu, že je opět důležité, aby další výzkum proběhl u lidí. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Snadné zařazení do jídelníčku 

Oreganu lze použít v kuchyni mnoha způsoby. Zkuste například smíchat celé listy této bylinky s jinou zeleninou a připravit si tak salát plný živin. Připravit si z něj však můžete také pesto nebo salátový dresink, který skvěle ochutí masové pokrmy. Možné je také nasypat oregano do chilli, polévek či dušených pokrmů. Nejlepší na této bylince však je, že je k dostání jak čerstvé, tak i sušené nebo ve formě oleje. 

Máte rádi oregano?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Muž zaslechl křik své přítelkyně v koupelně, a tak za ní rychle běžel. Když ji uviděl v náruči s novorozencem, zpanikařil
Události247
Události247
Rodiče možná 5000 korun na dítě nedostanou. Návrh je prý protiústavní
VědaŽivě
VědaŽivě
„Spor o maso“ stále nemá vítěze. Když ho přestanete jíst, na vaše zdraví to bude mít značný dopad – pozitivní i negativní
adbz
adbz
Matka dvou dětí navrhla bez projektanta rekonstrukci bytu o 40 m². Světlý interiér prostor opticky o dost zvětšil