Kdy je vhodné snídat a kdy raději vynechat? Ukázalo se, že snídaně není vhodná pro každého

Snídaně je základ dne. První jídlo je vnímáno jako důležitější než ostatní jídla a je obecně považováno za zdravou variantu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Odborníci často tvrdí, že pokud chcete zhubnout, je důležité se nasnídat. Vynechání snídaně údajně může zvýšit riziko obezity. Nové studie však ukázaly, že není zcela pravda, že je nutné snídat. Snídaně není vhodná pro každého bez rozdílu. Tématem snídaní se zabývá Adda Bjarnadottir, registrovaná nutriční terapeutka z Isladnu, která se od studií zabývá oborem lidské výživy.

Snídaně je základ dne

Je pravda, že lidé, kteří jsou zvyklí začít den snídaní, bývají zdravější. Jsou méně náchylní k obezitě nebo nadváze a mají také nižší riziko několika chronických onemocnění. Právě to je důvod, proč mnoho odborníků stále tvrdí, že snídaně je opravdu nejdůležitějším jídlem dne. Studie však nemohou prokázat, že za dobrý zdravotní stav snídajících osob může opravdu ranní jídlo. Je to sice pravděpodobné, ale nelze to zcela jistě prokázat. Je však pravda, že lidé, kteří snídají mají tendenci jíst zdravější stravu s větším množstvím vlákniny a mikroživin.

iZdroj fotografie: Freepik

Je také fakt, že lidé, kteří nesnídají mají tendenci více kouřit a pít alkohol, a také méně cvičit. Snad toto jsou důvodu, proč je snídaně označovaná jako zdravá. Se snídaní jako takovou to vlastně nemá nic společného. Jde jen o návyk. Některé studie proto naznačují, že nezáleží na tom, jestli snídáte nebo snídani pravidelně vynecháváte. Často se totiž objevuje tvrzení, že snídaně nastartuje váš metabolismus, to je však mýtus. Jde jen o termický efekt jídla. Tedy nárůst spálených kalorií po snídani.

Záleží na celodenní stravě

Pro metabolismus je však důležité celkové množství zkonzumovaného jídla za den. Nezáleží na tom, kdy nebo jak často jíte. Studie ukazují, že není rozdíl v kaloriích spálených za jeden den mezi lidmi, kteří snídají a těmi, kteří snídani vynechávají. A jak je to s nadváhou při vynechávání snídaně? Zní to paradoxně. Vy vynecháte jídlo, a přitom přiberete. Někteří tvrdí, že je to tím, že máte později větší hlad a sníte větší porci oběda. To však nemusí být vůbec pravda. Některé studie ukázaly, že vynechání snídaně může snížit příjem o 400 kalorií za den.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vynechání snídaně může mít dokonce zdravotní přínosy. Ostatně nesnídat je součástí přerušovaného půstu. Bylo prokázané, že přerušovaný půst účinně snižuje příjem kalorií a zlepšuje metabolické zdraví. Určitě je však třeba mít na paměti, že přerušovaný půst, stejně jako vynechávání snídaně, nemusí vyhovovat každému. Účinky se u každého člověka velmi liší. Zatímco někteří mohou zaznamenat pozitivní účinky, jiní mohou trpět bolestmi hlavy, poklesem krevního cukru, nesoustředěností nebo mdlobami.

Jakou snídani si dopřáváte?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články