Pravidelná konzumace cukru činí z mozku závisláka. Detoxikace umožňuje člověku ovládat své chutě

Pokud se vám závislost na sladkém už vymkla z rukou, budete muset vyřadit veškerý cukr z jídelníčku. Není to snadné, ale s malou pomocí to dokážete i vy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Výzkumné studie spojují vysoký příjem cukru s různými negativními zdravotními stavy, včetně obezity, cukrovky a srdečních onemocnění, špatně působí také na stav zubů. Eliminace jeho množství je krokem ke zdraví, protože vynechání cukru vás může ochránit před rozvojem chronických onemocnění a posílit vaše celkové fyzické i duševní zdraví, apeluje odbornice Adrienne Seitz, MS, RD, LDN.
Začátky detoxikace jsou krušné

Cukr ovlivňuje v mozku takzvaný systém odměn. Jedná se o produkci hormonů, které sice pomáhají lidem přežít, ale také se podílí na návykovém chování. Jídlo je přirozená odměna a sladká jídla a nápoje stimulují systém odměn, což způsobuje touhu po dalším jídle. Podle studie z roku 2018 jsou nejběžnějšími potravinami spojenými s návykovými příznaky potraviny s vysokým obsahem přidaných tuků nebo přidaných cukrů.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Další studie zjistily, že cukr spouští uvolňování dopaminu (přezdívaného také jako hormon štěstí) v nucleus accumbens, tedy stejné oblasti mozku, která se podílí na reakci na návykové léky. Pravidelná konzumace cukru mění váš mozek, který ho začne vyžadovat stále větší množství. Dostanete se tak do začarovaného kruhu, ze kterého vede jen jedna cesta, a tou je právě přísný detox.

Vedlejší účinky detoxu

Omezení příjmu cukru ze stravy může vést k fyzickým a duševním nepříjemným příznakům. To, jak tělo reaguje na eliminaci cukru, se u každého liší. Příznaky budou záviset na tom, kolik přidaného cukru jste přijímali během svého každodenního života. Většinou zmizí v řádu dnů až týdnů. Možná zjistíte, že se vaše příznaky zhoršují v určitou denní dobu nebo při stresu. Budete potřebovat pevnou vůli a dostatečné odhodlání.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Při detoxu se můžete setkat (a pravděpodobně se setkáte) s nepříjemnými psychickými a fyzickými projevy. Nejčastěji se jedná o deprese, úzkost, špatný spánek nebo kognitivní problémy. Obvyklá je také bolest hlavy, nevolnost a únava. Vzdání se cukru je opravdu náročné, zvláště pokud jste byli zvyklí na velké množství sacharidů ve stravě. Buďte si však jisti, že pokud vydržíte, váš zdravotní stav se zlepší a budete se cítit skvěle.

Jak zvládat nežádoucí účinky abstinence

Existuje několik tipů, které vám pomohou překonat nežádoucí účinky a vyhnout se některým z příznaků souvisejících s vynecháním cukru, nebo je alespoň zmírní.

  • Buďte realističtí: pokud víte, že nemáte silnou vůli, začněte nenásilně a postupně.
  • Jezte potraviny bohaté na bílkoviny: pomohou vám vyhnout se hladu.
  • Zvyšte příjem vlákniny ve stravě: pomůže vám udržet stabilní hodnotu cukru v krvi.
  • Zůstaňte hydratovaní: znáte pořekadlo, že hlad je převlečená žízeň? O chuti na sladké to platí taky.
  • Vyvarujte se umělých sladidel: může se nabízet vyměnit bezbolestně cukr za sladidla, ale takhle to nefunguje a sladidla jsou ještě větší zlo než samotný cukr.
  • Snažte se vyvarovat stresu: stres u některých lidí zvyšuje touhu po sladkém jídle.
  • Cvičte.
  • Zaměřte se na celkovou kvalitu stravy: může pomoci minimalizovat chuť na sladké.
  • Dostatečně spěte.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Předchozí generace si s vráskami poradily i bez drahých krémů. Narovnejte svou tvář domácími technikami
Události247
Na vysoké ceny pohonných hmot si Češi musí zvyknout. Státu už došly možnosti na snížení cen benzínu a nafty
VědaŽivě
Podivné způsoby, jak naši předkové určovali těhotenství: Ženské oči, pivo a cibule v hlavní roli
adbz
Kamenný dům z roku 1680 ukrývá nepředstavitelný luxus. Manželé si poradili i s nedostatkem světla a hrozící plísní