Vysoká hladina kyseliny močové: Jednoduché tipy k rychlému odstranění aneb Poznejte princip purinů

Při konzumaci stravy s obsahem purinů, z nich vzniká kyselina močová, kterou tělo filtruje ledvinami a která odchází močí z těla. Někdy dochází ke zvýšení jejího obsahu v organismu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vysoká hladina kyseliny močové v organismu nevěstí nic dobrého. Může k ní docházet konzumací potravin s obsahem purinů, v důsledku nadváhy, inzulínové rezistence nebo z důvodu poruchy metabolismu purinů. Protože tento stav vede ke vzniku močových kamenů či dny, je třeba zvýšené množství kyseliny močové léčit. Americká dietoložka Jillian Kubala, MS, RD doporučuje také upravit jídelníček.

Puriny a kyselina močová

Puriny jsou po biologické stránce významné sloučeniny, protože jsou součástí nukleových kyselin i dalších látek potřebných pro správný chod organismu. Lidské tělo je schopné využívat puriny přijaté stravou a dokáže si je i samo v játrech vyrobit. Přebytečné puriny jsou oxidovány na kyselinu močovou, která je vylučována z těla močí. Ale protože je ve vodě špatně rozpustná, někdy dochází ke zvýšení její koncentrace v moči a ke vzniku močových kamenů.

Které nemoci způsobují vyšší hladinu kyseliny močové

Porucha metabolismu purinů způsobuje onemocnění zvané dna neboli podagra. Ke zvýšení množství kyseliny močové v organismu vede také inzulínová rezistence nebo ztučnění jater nealkoholického původu. Obojí může vzniknout v důsledku nezdravého způsobu života a nadváhy nebo obezity. Na vině vyšší hladiny kyseliny močové ale může být i genetika nebo onemocnění ledvin a štítné žlázy.

Jakou úlohu má kyselina močová v organismu

V lidském organismu se nic nevytvoří bez toho, aby to nemělo nějakou funkci. I kyselina močová je v určitém fyziologickém množství důležitá. Funguje jako antioxidant v ochraně těla před účinky kyslíkových radikálů, způsobuje lepší odolnost vůči alergenům, chrání před neurologickými a autoimunitními chorobami.

iZdroj fotografie: Pixabay

Potraviny pomáhající snižovat kyselinu močovou

Kdo potřebuje snížit hladinu kyseliny močové, měl by upravit jídelníček a vyloučit z něho konzumaci červených mas, mořských plodů, tučného kuřecího masa nebo tučných mléčných výrobků. Bez obav lze jíst špenát, petržel, kopr, celer, mátu, bazalku, otruby, len, sezam a chia semínka.

Výborná jsou jablka, která normalizují hladinu kyseliny močové. Je vhodné používat olivový olej, jenž má vysoký obsah vitamínu E a antioxidantů. Pomáhá i pití černé kávy, která zvyšuje rychlost vylučování kyseliny močové z těla ven.

Dodržujte pitný režim, zhubněte a omezte cukr

Kdo si vyslechne diagnózu vyšší hladiny kyseliny močové, tak by měl ve svém vlastním zájmu pít dostatek tekutin, aby podpořil její vylučování močí ven. Voda je pro organismu velmi důležitá. Nejlépe je pít obyčejnou vodu z kohoutku a vyhýbat se sladkým šťávám. Důležité je také zhubnout, má-li člověk nadváhu nebo obezitu. V rámci redukční diety je třeba omezit konzumaci rafinovaného cukru.

Co konkrétně vy využíváte při snižování hladiny kyseliny močové ve svém organismu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články