Mnozí ví, že jsou dobré na zácpu, švestky však pomohou i pro zdraví srdce a kloubů

Švestky jsou velmi zdravé ovoce, které nabízí řadu užitečných přínosů pro lidské tělo. Kromě zácpy vám pomohou například také s bolestmi kloubů a kostí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Švestky, a to jak čerstvé, tak i sušené, obsahují bohatý obsah vlákniny a antioxidantů, díky čemuž je mnozí považují za skvělého pomocníka při zácpě. Jak ovšem říká lékařka Brianna Elliott, toto lahodné ovoce nabízí mnohem více zdravotních přínosů pro lidské tělo, a to včetně podpory srdeční funkce a ochrany kloubů a kostí před potenciálními nemocemi. Abyste z nich mohli vytěžit co nejvíce, je dobré konzumovat je ve formě správného nápoje spolu s dalšími účinnými ingrediencemi, jako jsou například ovesné vločky. 

Podporují zdraví kostí a kloubů 

Ačkoliv doposud není jasné z jakého důvodu švestky podporují zdraví kostí a kloubů, jejich zvýšený příjem je často spojován s nižším rizikem vzniku onemocnění, jako je osteoporóza, artritida a osteopenie, ale také úbytkem kostní hmoty – dokonce je možné, že vám pomohou zvrátit již nastalý úbytek kostní hmoty. Vědci se prozatím domnívají, že za těmito účinky může stát jejich obsah antioxidantů, který dokáží tlumit záněty a čistí tělo před nebezpečnými toxiny. 

Prospívají zdraví srdce

Pravidelná konzumace švestek může mít také ochranný účinek na zdraví srdce. To především proto, že snižují vysoký krevní tlak a hladinu nebezpečného cholesterolu, což jsou zásadní rizikové faktory srdečních onemocnění. Za těmito účinky mohou stát opět účinné antioxidanty, které podporují pevnost a pružnost cév, očišťují organismus od nepřátelských složek a působí protizánětlivě. Je ovšem nutné zmínit, že vědci vyžadují další studie, které by tyto skutečnosti mohly potvrdit. 

Další zdravotní přínosy 

Pravidelná konzumace švestek nabízí řadu dalších zdravotních přínosů, včetně:

 • Pomoc při zácpě: Jedná se o účinné projímadlo, které vám pomůže již během několika dní.
 • Zdraví očí: Jsou bohaté na vitamín A, který má velmi pozitivní vliv na zrak. 
 • Podpora imunity: Švestky jsou bohatý zdroj vlákniny, vitamínů, minerálů a antioxidantů, které podporují imunitní systém.
 • Delší pocit sytosti: Švestky jsou poměrně výživné, a proto již malé množství vás dokáže zasytit po celé dopoledne či odpoledne. 
 • Nižší hladinu cholesterolu: Vláknina obsažená ve švestkách se váže na tuky a v konečném důsledku snižuje špatný cholesterol. 
 • Regulace krevního tlaku: Pravidelný příjem švestek vám pomůže snížit krevní tlak až o 30 %.
 • Prevence rakoviny: Antioxidanty, vláknina a probiotika výrazně snižují riziko vzniku rakoviny a dalších nebezpečných onemocnění. 
iZdroj fotografie: Pixabay

Snídaně ze švestek pro lepší zdraví 

Pokud chcete vytěžit ze švestek co nejvíce, je dobré konzumovat je společně s dalšími účinnými potravinami ve formě lahodné snídaně. K její přípravě budete potřebovat následující ingredience: 

 • 300 mililitrů kefíru, bílého jogurtu nebo mléka
 • 2 polévkové lžíce ovesných vloček
 • 1 polévkovou lžíci mletého lněného semínka
 • 3 až 4 kousky sušených švestek

Samotná příprava je poté již velmi jednoduchá. Snídaně se připravuje večer a konzumuje ráno, kdy nabyde správné konzistence. Stačí tedy sušené švestky zalít 100 mililitry vroucí vody a nechat je 5 až 10 minut stát. V misce poté smíchejte lněná semínka, ovesné vločky a kefír a přidejte ovocnou směs. Výsledný pokrm vložte přes noc do ledničky a ráno si jej vychutnejte. 

Jak často jíte švestky vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům