Neuvěříte, co se stane s vaším tělem po vypití Coca Coly

Coca Cola je oblíbený nápoj, který si jednou za čas pravděpodobně dopřeje každý. Mnozí lidé si však neuvědomují, co se děje s tělem po její konzumaci.

coca cola ve sklenici s ledem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pravděpodobně každý už dnes ví, že Coca Cola a většina dalších nealkoholických nápojů obecně škodí zdraví – zejména v případě právě této značky se na internetu objevuje čím dál více videí o tom, jak ničí kosti a zuby. Přesto si však černá osvěžující tekutina získala během posledních nevídané obliby. Pokud si ji rádi dopřejete i vy, mohlo by vás také zajímat, co se ve skutečnosti děje s vaším tělem po její konzumaci. Možná budete překvapeni, jak děsivým způsobem ovlivňuje organismus. 

Coca cola versus zdraví 

Nealkoholické nápoje, jako je zejména Coca Cola, mají velmi negativní dopad na lidské zdraví, a to nejen co se týče zubů a kostí. Jedná se totiž o takzvané prázdné kalorie, které tělo nemá jak využít, a tak je přeměňuje na tuk – ten se dále ukládá v určitých částí těla, včetně oblasti okolo orgánů, a začíná negativně ovlivňovat organismus. Zejména například zvyšuje riziko vzniku cukrovky a srdečních onemocnění, ale také nadváhy a obezity.

Co se s vaším tělem děje postupně po vypíti tohoto nápoje: 

Prvních 10 minut 

Bezprostředně po vypití Coca Coly je vaše tělo bombardováno cukrem – přesněji řečeno, do vašeho těla se dostane najednou 10 čajových lžiček cukru, což je více než 100 % doporučené denní spotřeby. Vaše tělo takové množství však nedokáže odmítnout, protože jej zakrývají fosfáty, které nápoj taktéž obsahuje. O 20 minut později dochází k rapidnímu zvýšení hladiny cukru v krvi, což také způsobí prudký nárůst inzulínu. A mezitím vaše játra reagují na tyto změny přeměnou veškerého cukru na tuk. 

O 40 minut později

V tuto chvíli je již veškerý kofein obsažený v Coca-Cole vstřebán vaším tělem a vaše játra uvolňují do krevního oběhu další cukr. Stejně tak dochází k zablokování adenosinových receptorů ve vašem mozku, což vede k postrádání pocitu nervozity a vzrušení. O 45 minut později pak tělo zvyšuje produkci dopaminu, který stimuluje mozková centra potěšení – v důsledku se pak můžete cítit veselejší, vzrušenější a v dobré náladě. To jsou však pouze dočasné pocity, které brzy vystřídá negativní nálada. 

iZdroj fotografie: Pixabay

O 60 minut později

Kyselina fosforečná obsažená v Coca Cole v tuto chvíli zachycuje v tlustém střevě vápník, hořčík a zinek, což způsobuje zrychlení vašeho metabolismu. Může také dojít k vylučování vápníku močí. O dalších 5 minut později vás pak diuretické vlastnosti kofeinu začínají nutit dojít si na záchod. Nyní je již téměř jisté, že vylučujete všechny uvedené minerály, které by měly putovat do vašich kostí. 

O 70 minut později 

Vzrušení, které jste do této chvíle cítili, pomine. Začínáte také pociťovat nedostatek cukru, což vás činí podrážděnými a/nebo línými a unavenými. Stejně tak jste již vymočili veškerou tekutinu z Coca Coly a spolu s ní také živiny, které by vaše tělo mohlo využít k hydrataci těla a posílení kostí či zubů. Podrobně se k tomuto tématu vyjádřil specialista ve španělské televizní show. Video můžete shlédnout níže: 

Jak často pijete Coca Colu vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články