Potraviny, jejichž kombinace působí na první pohled zcela neškodně, se naopak pro tělo mohou snadno stát velkou zátěží a jejich spojení dokáže nadělat pěknou paseku.
Potraviny jsou pro naše tělo nejen dokonalým palivem, ale i zdrojem podstatných látek a mohou také sloužit k potěšení našich chuťových buněk. Stejně snadno, jako jsou pro tělo prospěšné, se však mohou stát nebezpečnými. Důležité je proto to, co konzumujeme, dobře hlídat a vyhnout se tomu, co by pro náš organismus mohlo být škodlivé. To však nemusí být jen samotné suroviny, ale také jejich kombinace, které na první pohled působí nevinně.
Potraviny jako palivo i jako zdroj škodlivin
Lidské tělo je něco jako dokonale nastavená schránka, ve které tak nějak vše souvisí se vším a každý krok se někde odrazí. Je proto důležité o svůj organismus pečovat a dopřávat mu vše, co pro svůj bezproblémový chod potřebuje. Nejčastěji lze tento příjem regulovat a ovlivňovat pomocí stravy, která je pro nás nejen zdrojem energie pro běžné fungování, ale i zdrojem vitamínů a všech látek, které jsou pro nás potřebné.
Stejně jako skutečnost, že je strava pro naše tělo potřebná a důležitá, může být také nebezpečná a škodlivá. Je proto vždy zásadní brát ohled na to, co do svého těla dostáváme a v jaké formě. Dobré je tedy držet se určitých zásad a pravidel zdravého životního stylu a zdravého stravování, a naopak omezovat to, co by nám mohlo jakýmkoliv způsobem přitížit nebo uškodit. Někdy se však nemusí jednat o samotné potraviny, ale o jejich kombinace, které si vzájemně příliš nesvědčí.
Kombinace masa a brambor
I když se tato kombinace zdá naprosto v pořádku a je poměrně běžnou, neznamená to, že je také správná a pro tělo přínosná. Je to totiž spíše naopak. Jedná se o to, že brambory patří mezi potraviny s poměrně vysokým obsahem škrobu, který naše tělo tráví jako složitou složku a zabere mu to více času než u složek jednoduchých. Také se na tento rozklad spotřebuje vysoké množství enzymů a dalších žaludečních prvků, které těžce zvládají rozklad brambor i tuků obsažených v mase najednou.
Výsledkem pak může být pocit těžkosti, ale také celá řada střevních potíží, od nevolnosti, přes plynatost až po průjem či zácpu. Každé tělo na takovýto rozklad totiž reaguje jinak a má také rozdílné doprovodné symptomy. V případě, že vám však po takové potravinové kombinaci těžce nebývá, neradujte se, nejspíše se to odrazí jinde. Můžete například pociťovat únavu či zvýšenou hladinu stresu. I bez příznaků to však pro tělo není ideální.
Kombinace ovesné kaše a mléka
I když i kombinace ovesných vloček a mléka působí na pohled nevinně a neškodně, jedná se o pravý opak. Pokud si tedy takový pokrm pravidelně dopřáváte za účelem dodání živin do těla, děláte to naprosto zbytečně. Důvod je však mnohem prostší, než byste si mohli myslet a než se může zdát. Za vše totiž může kyselina fytová.
Ta je totiž jako jedna z látek obsažená právě v ovesných vločkách. Svým způsobem však není škodlivá, pouze má jednu základní negativní vlastnost. Její přítomnost v těle zásadně narušuje vstřebávání vápníku (který obsahuje právě mléko), a tak je toto spojení potravin zcela beze smyslu. Pokud tedy toužíte po zdravé ovesné kaši, zkuste její stejně jednoduchou a chutnou verzi s horkou vodou. Mléko si poté dejte až několik hodin po kaši a vy i vaše tělo můžete být spokojení.
Kombinace kiwi a mléčného jogurtu
Další z kombinací, které mohou být lákavé a tváří se zdravě, je také ovoce kiwi společně s mléčným jogurtem. Jak však již možná předpokládáte, i v tomto případě se k sobě tyto dvě potraviny příliš nehodí a je lepší si je vychutnat zvlášť a hezky s časovým rozestupem, aby se tělu dobře a bez problémů trávily.
Ačkoliv je totiž kiwi považováno za hotovou super potravinu s nesmírně pestrou škálou výhod pro tělo i zdraví, v kombinaci s jogurtem mu to příliš nesvědčí. Toto ovoce totiž obsahuje enzymy, které značně urychlují štěpení mléčné bílkoviny, obzvláště v případě, že se jedná o skutečně plnotučný a poctivý mléčný výrobek. Stručněji řečeno, kiwi způsobí nepříjemné zhořknutí jogurtu, a také nepříjemnější trávení této suroviny.
Kombinace alkoholu a coly
Přestože na různých kulturních či přátelských akcích můžete na tuto kombinaci narazit poměrně často, vědecké analýzy opět budou mluvit proti. Alkohol jako takový není pro tělo neškodný sám o sobě a stejná věc by se dala říct o cole jakéhokoliv (i toho dietního) druhu. Proto jejich smíchání nepřinese nic dobrého. Pokud tedy to, že se vám alkohol vstřebá do těla rychleji, nepočítáte jako výhodu.
Ve výsledku budete po této kombinaci výrazně rychleji opilí, ovšem také vaše kocovina příští den bude mnohem horší a přinese větší utrpení. Pokud tedy chcete pít alkohol, vyvarujte se jeho smíchání s colou či jakýmkoliv jiným kofeinovým nápojem. Kofein totiž nejenže urychluje stav opilosti, ale také mnohem více zatěžuje játra a jiné orgány trávicí soustavy.
Kombinace alkoholu a dezertů
U alkoholu se ještě malinko zdržíme, neboť další nepříliš zdravou kombinací je opět tato tekutina společně s dezerty či jiným sladkým potěšením. Opět by se dalo říct, že obě zmíněné složky potravy toho našemu tělu (kromě jisté radosti) příliš nepřinesou a jsou s nimi více méně především potíže a starosti. V tomto případě však máme na mysli zvýšenou produkci inzulínu, o kterou se alkohol hravě postará.
V případě kombinace se sladkým se promění na čirý cukr a vaše kila půjdou nahoru rychleji, než myslíte. Kromě toho však můžete počítat rovněž se zvýšeným cholesterolem, krevním tlakem, a také zvýšeným rizikem cukrovky, obezity, či dokonce kardiovaskulárních onemocnění a mozkových příhod.
Ovoce jako svačinka po jídle
Nejedná se sice o doslovnou kombinaci potravin, nedoporučuje se však jíst ovoce vzápětí po jakémkoliv jídle. Ať už tedy máte po snídani či jiném chodu a chcete završit pokrm zdravou ovocnou tečkou, raději to nedělejte. Odborníci totiž doporučují dodržovat určité intervaly, které jsou pro konzumaci ovoce vhodné.
Konkrétně se jedná o půl hodiny až hodinu před jídlem nebo minimálně 3 hodiny po snězení jiného než ovocného pokrmu. Opět jde o rozklad látek, který by si vzájemně nemusel sedět nebo by si dokonce překážel. Ovoce totiž obsahuje řadu vitamínů a především fruktózu, což je v podstatě zdravější forma cukru. Pořád se však jedná o zcela jinou složku, než na jakou narazíme například u masa či příloh, jako jsou těstoviny, brambory nebo rýže.
Která ze zmíněných kombinací je podle vás v pořádku?