4 případy, ve kterých vám pomůže voda s citronem – jedním z nich je hubnutí

Citronová šťáva obsahuje kromě antioxidantů i mnoho dalších látek ovlivňujících zdraví. Díky nim podporuje vstřebávání některých živin nebo může pomoci při hubnutí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Citron obsahuje antioxidanty, z nichž nejznámější je vitamín C, vysvětluje dietoložka Imashi Fernando. Antioxidanty mají schopnost neutralizovat škodlivé volné radikály, které poškozují buňky v těle. Vitamín C významně podporuje imunitní systém a navíc pomáhá tělu syntetizovat vlastní kolagen, absorbovat železo ze stravy a produkovat některé hormony. I další látky obsažené v citronu mohou příznivě ovlivňovat celkové zdraví.

Zajištění hydratace

Pro zdravotní přínosy je nejúčinnější konzumace celistvého citronu, smoothie s citronem nebo pití vymačkané citronové šťávy. Voda s citronem neobsahuje dostatečné množství zdraví prospěšných látek z citronu, ale lze jí považovat za jeden z nejlepších zdrojů příjmu tekutin. Pokud vám dělá problém pít čistou vodu pro zajištění dostatečné hydratace organismu, řešením je jí ochutit. K tomu je citron ideální a lze k němu přidat i další ingredience. Dobře chutná v kombinaci s mátou, zázvorem, okurkou nebo s jinými citrusy.

Pomáhá při hubnutí

Voda s citronem může efektivně pomáhat při hubnutí. Neočekávejte však zázraky od samotného citronu. Pro cílené snižování hmotnosti je nutné komplexně upravit životní styl, ideálně pod dohledem odborníka. Jedním z pilířů hubnutí je vyloučit z jídelníčku sladké nápoje, jako jsou džusy, limonády, slazené vody nebo energetické nápoje a jiné tekutiny s přidaným cukrem a sladidly. Popíjením těchto nápojů se zvyšuje příjem kalorií, a tím se snáze přibírá na váze. Následně se zvyšuje i riziko vzniku obezity, cukrovky, srdečních chorob a dalších onemocnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podporuje trávení

Kyselina citronová obsažená v citronu může při užívání nalačno zvyšovat vylučování žaludečních kyselin, které je žádoucí pro zdravé trávení. Jestliže ale trpíte onemocněním žaludku projevujícím se nedostatečnou tvorbou žaludečních kyselin, je nutné dodržovat léčbu stanovenou lékařem a nespoléhat pouze na citronovou šťávu. Pití citronové šťávy před jídlem může také zvyšovat vstřebávání živin a zpomalovat absorpci sacharidů z následně zkonzumovaných potravin.

Pomáhá předcházet ledvinovým kamenům

Kyselá moč je jedním z předpokladů tvorby ledvinových kalciových kamenů. Citrát obsažený v citronu dokáže učinit moč méně kyselou. Také v ledvinách reaguje s vápníkem, a tím lze jeho konzumací předcházet vzniku kamenů nebo je dokonce léčit. Aby ovšem bylo pH moči zvýšeno, je zapotřebí pít alespoň 85 ml citronové šťávy, které v poměru odpovídá množství citrátu draselného používaného při léčbě k rozpadu ledvinových kamenů.

Dbejte na kvalitu

Citrony jsou jedny z nejvíce chemicky ošetřovaných a pesticidy postřikovaných plodin. Pro konzumaci citronu i pití citronové šťávy používejte pouze bio citrony.

Zdroj: Healthline

S čím by vám mohla citronová šťáva pomoci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články