Sníží cholesterol, pomůže na cukrovku i trávicí potíže. Ne nadarmo je vlašský ořech král všech ořechů

Vlašský ořech je ceněný nejen pro svou delikátní chuť, ale také pro jedinečné a silné účinky na zdraví. Je až s podivem, kolik jeho báječných účinků na zdraví věda potvrdila.

i Zdroj fotografie: Dezidor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vlašské ořechy patří k velmi zdravým a výživným ořechům. Obsahují mnoho zdravých tuků, vitamínů a minerálů. Jsou bohaté na vlákninu a jejich pravidelnou konzumací můžete vylepšit svůj zdravotní stav. Dietetička Amy Richter dodává, že vlašské ořechy disponují velkým množstvím antioxidantů, které se podílí na ochraně těla před oxidačním poškozením. Dále upozorňuje, že mnoho pozitivních účinků vlašských ořechů potvrdili na základě dlouhodobého zkoumání vědci.

1. Vlašské ořechy snižují cholesterol

Vlašské ořechy jsou ze všech ořechů nejbohatší na antioxidanty. Nejvíce jich je obsaženo v tenké slupce, která obaluje jádro. Vědecká studie potvrdila, že pravidelná konzumace vlašských ořechů snižuje po jídle oxidovaný (špatný) LDL cholesterol. Ten má jinak tendence se hromadit v tepnách a způsobovat aterosklerózu.

2. Vliv na cukrovku a hubnutí

Předpokládá se, že vlašské ořechy snižují riziko vzniku cukrovky. Je to pravděpodobně tím, že pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi a hmotnost. To je důležité, protože nadváha zvyšuje riziko, že budete mít vysokou hladinu cukru v krvi. Navíc se v této studii ukázalo, že pravidelná konzumace vlašských ořechů pomáhá snižovat chuť k jídlu, potlačovat hlad a utlumit chuť na hranolky, na dortíky a další ty báječné věci, kterými tak rádi hřešíte.

3. Prevence trávicích obtíží

Konzumace vlašských ořechů napomáhá udržovat střevní mikroflóru bohatou na prospěšné bakterie, čímž snižuje riziko vzniku zánětů a střevních onemocnění. Nezapomínejte, že střeva ovlivňují zdraví dalších oblastí vašeho těla, například stav kůže. Špatné složení střevní mikroflóry může zapříčinit obezitu, srdeční choroby i některé typy rakoviny, jak dokazuje tato vědecká studie.

Rozlouskané vlašské ořechy iZdroj fotografie: Pixabay

4. Vlašské ořechy léčí zánět v těle

Chronický zánět kdekoli v těle může natropit značné škody. Může zapříčinit vznik srdečních chorob, diabetu 2. typu, rakoviny nebo třeba Alzheimerovy choroby. Polyfenoly (rostlinné sloučeniny, antioxidanty obsažené ve vlašských ořeších) pomáhají v boji proti oxidačnímu stresu a zánětu v těle, chrání buňky před poškozením a působí preventivně, aby se v těle zánět nevytvořil.

5. Stárnutí s vlašskými ořechy

Díky konzumaci vlašských ořechů si můžete udržet dobrou kondici a nezávislost i během stáří. Podle vědecké studie bylo zjištěno, že správné stravovací návyky sníží zhoršení fyzických a sebeobslužných aktivit až o 13 %. Vlašské ořechy samozřejmě patřily mezi potraviny, které k tomu nejvíce přispěly. Dokonce existují domněnky, že konzumace vlašských ořechů může zlepšovat mozkové funkce, takže vám bude paměť a soustředění sloužit mnohem déle. Vlašské ořechy mohou dokonce prodloužit život.

Vlašské ořechy s medem – silný přírodní lék

Když spojíte vlašské ořechy s medem, získáte podle lidové medicíny úžasný lék na zdravotní neduhy, jako jsou bolesti hlavy, nespavost, žaludeční vředy, vysoký krevní tlak, nedostatek železa nebo dokonce impotence.

Recept při nedostatku železa

  1. Připravte si 1/2 kg medu, 1/2 kg rozdrcených vlašských ořechů a šťávu z jednoho citronu.
  2. Smíchejte a konzumujte 1 lžíci 3x denně.

Recept na žaludeční vředy

  1. Vezměte 20 gramů rozdrcených vlašských ořechů.
  2. Dejte ořechy do horkého mléka, pečlivě promíchejte a přeceďte.
  3. Do mléka přidejte 2 polévkové lžíce medu.

Recept proti impotenci

  1. Smíchejte rozdrcené vlašské ořechy se stejným množstvím medu.
  2. Užívejte 2-3x denně cca půl hodiny po jídle.
  3. Vydržte takto užívat 20-30 dní, než se dostaví požadovaný účinek.

Jak často jíte vlašské ořechy vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články