Pozor, zázvor je skvělý lék, ale všeho s mírou. Při nesprávné konzumaci může způsobit závažné zdravotní komplikace

Zázvorový čaj na nachlazení je sice skvělým přírodním lékem, ale ne vždy je konzumace zázvoru zdravá. Může dojít i k vážným zdravotním problémům.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Zázvor je velmi oblíbený převážně v zimním období. Používá se také v Ájuvérdské medicíně při léčbě běžných nemocí. Zázvor má velmi všestranné využití, od čajů po dochucení jídla. Ač se zdá, že je zázvor zázračný, může způsobit i vážné vedlejší účinky, a ne vždy to musí být z jeho nadměrné konzumace.

Může způsobit průjem

Konzumace zázvoru urychlí trávení, a často tak způsobí průjem. Mimo průjmu se může objevit i nevolnost. Proto by neměl být zázvor konzumován ve velkém množství.

iZdroj fotografie: Pixabay

Způsobuje krvácení

Zázvor má vlastnost blokovat tvorbu krevních destiček. V případě nadměrného užívání může dojít ke zvýšené krvácivosti, a to je zdraví nebezpečné. Bylo zjištěno, že stejně působí i hřebíček nebo česnek. Pokud užíváte léky na ředění krve, zázvoru se vyhněte obloukem.

Není vhodný pro těhotné ženy

Konzumace více než 1500 mg denně by mohlo zvýšit riziko potratu. Proto není vhodný v těhotenství a měl by být konzumován jen příležitostně a v malém množství, ale nejlepší je se mu vyhnout a nekonzumovat ho vůbec.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ovlivňuje funkci srdce

Pokud užíváte léky na srovnání krevního tlaku, opět byste neměli zázvor vůbec jíst. Jeho konzumace může způsobit srdeční potíže, ale také nepravidelný srdeční rytmus.

Může podráždit žaludek

Zázvor obsahuje velmi silné látky, které mohou podráždit žaludek. Konzumace zázvoru na lačno může způsobit trávící problémy a nevolnost. Proto vždy používejte zázvor pouze na dochucení pokrmů, nebo například jako čaj k snídani, nikdy ne samotný a na prázdný žaludek.

iZdroj fotografie: Pixabay

Způsobuje nadýmání

Vedlejším účinkem zázvoru může být i plynatost a nadýmání, které jsou opravdu nepříjemné. Ovlivňuje totiž funkci horního trávícího systému a u některých jedinců to může způsobit tyto obtíže. Pokud víte, že trpíte na nadýmání, raději ho vyřaďte ze svého jídelníčku,

Alergická reakce

Některé potraviny mohou způsobit alergickou reakci, mezi ně se může zařadit i zázvor. Většinou se jedná o takzvanou orální alergii, kdy jazyk nebo ústa začnou svědit nebo i natékat. Toto podráždění může být i nebezpečné, a někdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroj: Timesofindia

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články