Zdravá versus nezdravá konzumace piva aneb Co se stane s vaším tělem, když budete tento zlatavý mok pít každý den

Český národ bezesporu patří k milovníkům piva. Tento hořký nápoj přináší nejen benefity v podobě pozitivních účinků na organismus, ale také negativa.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Postoj Čechů k alkoholu je více než pozitivní, o čemž svědčí i to, že v jeho spotřebě stojí Česká republika na jedněch z prvních příček ve světě. Tvrdý alkohol možná někteří považují za větší hrozbu než pivo, o kterém soudí, že je neškodné. Psychiatr MUDr. Karel Nešpor, CSc. ale raději nabádá k abstinenci, protože se ve své praxi setkal s velkým množstvím na alkoholu závislých lidí a to včetně těch, kteří konzumovali pouze pivo. Jak na tom bude váš organismus, když si pivo dáte každý den?

Pivo jako zásobárna vitamínů a minerálů

Podle statistky vypil v roce 2020 každý Čech průměrně 135 litrů piva. Není to zrovna málo. Pivo je ale náš národní nápoj, který se v českých zemích vařil už v raném středověku a nemenší oblibu má i v současné době. Díky obsahu pivovarských kvasnic je pivo bohaté na vitamíny skupiny B, které podporují trávení a chuť k jídlu. Vedle vitamínů jsou v něm také minerály – vápník, křemík, hořčík a fosfor. Jeho střídmá konzumace může napomoci ke snížení stresu nebo rizika vzniku aterosklerózy, ledvinových či žlučníkových kamenů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zdravá konzumace piva

Zastánci piva budou určitě vyzdvihovat obsah prospěšných látek v pivě, a tím obhajovat jeho pravidelné pití. Jenže pivo obsahuje také alkohol. Denně by proto pánové měli vypít maximálně dva půllitry a ženy jen dvě třetinky piva, aby to mělo pozitivní zdravotní efekt na tělo. Kdo pije takto s mírou, má nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární nemoci. Křemík v „tekutém zlatě“ obsažený může přispívat ke zdravějším kostem, a pivo také pomáhá redukovat počet bakterií, které se podílej na vzniku zubních kazů. Protizánětlivé účinky piva zmírňují zánětlivé procesy v organismu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Proč byste pití piva neměli přehánět

Vedle výše uvedených pozitiv je však třeba zmínit i negativní dopady pití piva. Jak jsme si již uvedli, pivo obsahuje alkohol, což je zdroj energie. Pijete-li piva více než zdravé množství, riskujete vznik nadváhy nebo cukrovky. Ačkoliv je pivo tekutina a v horkých dnech přijde určitě k chuti, ve skutečnosti přispívá k dehydrataci, protože vás nutí chodit častěji na toaletu. Zvyk každodenního pití nadměrného množství piva může vést ke vzniku závislosti a k problémům s játry.

A jaký máte vztah k pití piva vy? Jste sváteční pivaři, nebo si ho rádi dáte pravidelně?

Zdroj: EatThis

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Máte pocit, že se vám láska vyhýbá? Přitáhněte si štěstí podle znamení zvěrokruhu
Události247
Události247
Novým ministrem školství bude od zítřka Vladimír Balaš. Prezident Zeman mu při jmenování vyčetl prohřešky z minulosti
VědaŽivě
VědaŽivě
Neetické pokusy koktajícího vědce: Oběťmi se stalo 22 malých sirotků, projekt se jmenoval „Monster Study“
adbz
adbz
Lepší rajčata a papriky jste ještě nejedli. Tohle domácí hnojivo sice musíte nechat pár dní odstát, ale rozhodně se to vyplatí