Oregano nabídne víc než jen ochucení pokrmů: Funguje perfektně při astmatu, kašli, revmatismu i infekcích

Oregano zajisté patří mezi základní bylinky, které má každý ve své kuchyni. Možná budete překvapeni, že má i několik zdravotních přínosů.

i Zdroj fotografie: Kolforn / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bylinka, která je typická pro italskou kuchyni, a to nejen díky své silné chuti. Ano, na pizzu nebo do špaget se určitě hodí, ale dá se přidávat také do dušených pokrmů, dresinků, omáček i k masům. Výhodou je, že je možné oregano použít v čerstvé nebo sušené formě, případně v podobě oleje. V článku od Rachael Ajmera, MS, RD se dočtete, že kromě jeho skvělé chuti se začínají testovat jeho přínosy na zdraví. Obsahuje velké množství vitamínu K, je bohatý na antioxidanty a může pomoci i při zánětu a možná dokonce i s rakovinou.

Zdravotní přínosy oregana

Hned několik studií potvrdilo, že oregano i oreganový olej jsou bohaté na antioxidanty. Ty jsou velmi důležité, jelikož pomáhají neutralizovat škodlivé volné radikály v těle. Když dochází k hromadění volných radikálů, může docházet ke vzniku chronických nemocí, jako je rakovina nebo srdeční onemocnění. Mezi nejvýraznější antioxidanty v oreganu patří karvakrol a thymol. Právě díky antioxidantům může oregano také pomáhat při prevenci rakoviny. Testy ukázaly, že oregano a jeho složky mohou pomoci zabíjet rakovinné buňky.

Kromě toho, že antioxidanty ničí volné radikály, tak také zlepšují záněty. Tomu, že je oregano vhodné k boji se záněty nasvědčuje i fakt, že karvakrol a některé další sloučeniny mají protizánětlivé účinky. V testech probíhajících ve zkumavce se také prokázalo, že oregano a jeho složky mohou být účinné proti určitým kmenům bakterií. Antimikrobiální aktivita se potvrdila nejen u esenciálního oleje z oregana, ale také tymiánu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ukázalo se, že oregano je účinný pomocník proti bakteriím, ale také může chránit před některými viry. Zejména již zmiňované sloučeniny karvakrolu a thymolu jsou spojovány s antivirovými vlastnostmi. Veškeré výše prezentované výzkumy prozatím probíhaly ve zkumavkách, případně na zvířatech. Pro potvrzení všech pozitivních účinků na zdraví je třeba provést řadu dalších studií na lidech.

Recept z oregana pro podporu imunitního systému

K tomuto receptu, který je vhodný od jara do zimy a jehož efekt se může dostavit již po sedmi dnech, je potřeba jen jedna lžíce sušeného oregana, vymačkaná šťáva z jednoho citronu a 400 ml horké vody. Sušené oregano nasypejte do šálku, zalijte vařící vodou, přiklopte a nechte 30 minut odstát. Poté směs přeceďte přes sítko a přidejte vymačkanou šťávu z citronu. Takto připravený nápoj by měl vystačit na dva dny. Vždy si stačí dát hrníček před spaním. Případně je možné přidat med, aby měl nápoj lepší chuť.

Jaký recept s oreganem máte nejraději?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články