Snad každý miluje zmrzlinu. Pokud ovšem dbáte na správný jídelníček, víte, že to pro vás není úplně ideální mls. Vyrobte si doma jednoduše vlastní a s minimem cukru.
Zmrzlina, to sladké potěšení v horkých dnech, nepatří zrovna mezi zdravé pokrmy. I když chuťové buňky oslavují, pro tělo není zmrzlina výživově přínosná. Obsahuje velké množství kalorií a cukru, zatímco užitečných živin byste se sotva dopátrali. Dietoložka Kaitlyn Berkheiser varuje, že zmrzliny, uváděné na trh jako nízkotučné a bez cukru, nejsou zdravější. Stále mají hodně tuku a cukr v nich bývá nahrazen umělými sladidly. Navíc zmrzlina není pro každého.
Pro koho je nebezpečné jíst zmrzlinu
Nejen zmrzlina, ale ani ostatní studená jídla a nápoje se nedoporučují lidem, kteří trpí onemocněním trávicího traktu. Vyhnout by se jí měli především ti, kteří trpí refluxem. Gastroezofageální reflux je onemocnění, při kterém se obsah žaludku vrací zpět do jícnu. Studená jídla a nápoje mohou tento problém zhoršovat. Dále se zmrzlina nedoporučuje při žlučových kamenech.
Bolest za očima při konzumaci zmrzliny
Už se vám někdy stalo, že jste si ukousli větší sousto zmrzliny? Pak jistě znáte akutní bolest hlavy, hlavně za očima, za kořenem nosu a na čele. Takzvanou studenou bolest hlavy mají na svědomí právě hluboce mražené potraviny. Tento stav trvá sice krátce, zato je velmi intenzivní a nepříjemný.
Zmrzlina a její negativa pro zdraví
Příležitostná konzumace zmrzliny vás neovlivní. Jestli ji ale jíte pravidelně, pak zpozorněte.
Mnoho cukru
Kornout ve vaší ruce doslova přetéká cukrem. Uvádí se, že dvě zmrzliny pokryjí jeho denní potřebu. Jaké má pro tělo následky přehnaný příjem cukru? Podle studie, zkoumající souvislost mezi nadměrným příjmem cukru a chronickými nemocemi, se jedná hlavně o obezitu, cukrovku, srdeční choroby a ztučnění jater.
Kalorie a málo živin
Vysoký příjem kalorií v podobě hromady zmrzlin může zavinit přibírání na váze. Jak už jsme zmínili výše, zmrzlina obsahuje velmi málo pro tělo užitečných živin. Pokud nahrazujete ovoce, zeleninu a vlákninu zmrzlinami, řítíte se do pekel. Jakmile vám budou chybět potřebné vitamíny a minerály, začne se jejich nedostatek projevovat na těle a celkovém zdraví.
Další přidané látky ve zmrzlině
- Některá umělá aromata (např. benzofenon) se podle výzkumu na zvířatech spojují se vznikem rakoviny.
- Umělá potravinářská barviva dělají zmrzlinu atraktivní pro oko, mohou mít však souvislost se vznikem hyperaktivity a problémového chování u dětí.
- Guma guar, oblíbená hmota pro zahušťování mléčných výrobků, není nebezpečná. Má ale nepříjemné vedlejší účinky jako nadýmání, křeče v břiše a plynatost.
- Karagenan, také používaný jako zahušťovadlo, je polysacharid vyskytující se v červených mořských řasách. Ten může podporovat vznik střevních zánětů.
Recept na zdravou zmrzlinu
Teď, když víte, co na vás ve zmrzlině může číhat, se s tím chladivým sladkým pohlazením v kornoutku určitě loučíte. Dobrá zpráva je, že se úplně loučit nemusíte. Stačí si zmrzlinu vyrobit doma ze zdravých potravin a bez hromady cukru. Jak? Máme pro vás tip na jeden recept k vyzkoušení. Je mnohem zdravější než klasická zmrzlina.
Co budete potřebovat?
- dva zmražené banány
- 60 ml neslazeného kokosového, mandlového nebo kravského mléka
Postup:
- Ingredience dejte do mixéru.
- Mixujte tak dlouho, dokud nedosáhnete krémové konzistence.
- Pokud bude potřeba, můžete přidat kapku mléka.
- Výsledek můžete konzumovat hned jako chladivý krém, nebo dát do mrazáku, aby ztuhnul do zmrzlinové podoby.