Cibulové slupky nevyhazovat, dokáží pomoci na zvětšenou prostatu

Určité vitamíny a minerály ovlivňují zdraví prostaty u mužů. Zaměřte se proto na svůj jídelníček, správnou stravou se dá snížit riziko jejího zvětšení.

čaj z cibulových slupek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zvětšená prostata neboli benigní hyperplazie prostaty trápí zhruba polovinu mužů nad 50 let. Podle dietetičky Natalie Butler však existuje řešení, jak si udržet prostatu zdravou co nejdéle. Klíčová je strava bohatá na určité vitamíny a minerály a přiměřená tělesná hmotnost. Tyto dva faktory spolu jdou ruku v ruce. Zvolíte-li si správnou a vyváženou stravu, snížíte váhu i riziko, že se u vás objeví zbytnění prostaty.

Sezamová semínka a zinek

Sezamová semínka obsahují velké množství zinku. Tento minerál je pro zdravou prostatu naprosto nezbytný. Podle studie měli muži se zvětšenou prostatou nižší hladinu zinku oproti mužům se zdravou prostatou. Můžete sice dodat svému tělu zinek pomocí doplňků stravy, uvědomte si ale, že zinek přijatý potravou se mnohem snadněji vstřebává. Proto využijte sezamová semínka, mandle nebo dýňová semínka a nedostatek zinku vám už nebude hrozit.

Losos a omega-3

Další skvělou potravinou, která by vám neměla chybět v jídelníčku pro boj s prostatou, je losos. Obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které chrání tělo před velkým množstvím chronických nemocí. Také zamezují přibývání na váze, což se velmi hodí, neboť obezita patří mezi rizikové faktory zvětšené prostaty. Dalšími zdroji omega-3 mohou být vlašské ořechy, lněná semínka nebo chia semínka.

Papriky a vitamín C

Syrová paprika patří mezi nejlepší zdroje vitamínu C. Tento vitamín, kromě podpory imunitního systému, vás může ochránit také před zvětšením prostaty. Další skvělá zelenina bohatá na C vitamín je brokolice, květák nebo kapusta.

Zelenina, kterou je vhodné zařadit do stravy v boji proti zbytnění prostaty iZdroj fotografie: Pixabay

Rajčata a lykopen

Lykopen je karotenoid, který dává rajčatům jejich červenou barvu. Ukazuje se, že lykopen může snižovat riziko vzniku rakoviny prostaty, včetně benigní hyperplazie. Lykopen se lépe rozpouští v tucích, takže je ideální doplnit jídlo olejem, máslem, ořechy nebo avokádem. Kromě rajčat má vysoký obsah lykopenu vodní meloun, meruňky, grapefruit a papája.

Zelenina a antioxidanty

Veškerá zelenina obecně je pro zdraví obrovským přínosem. Přidáte-li do své stravy větší porce zeleniny, můžete si tak snížit riziko vzniku zbytnění prostaty. Kromě listové a brukvovité zeleniny nezapomeňte na česnek a cibuli. Cibule se často používá v lidovém léčitelství právě proti neduhům s prostatou. Méně známá, přesto velice zdravá, je kopřiva dvoudomá. Zmírňuje zbytnění prostaty a usnadňuje močení.

Recept z cibulových slupek, který pomáhá léčit prostatu

Co budete potřebovat?

  • 3 cibule,
  • 600 ml vody,
  • a 1 lžíci medu.

Postup:

  1. Zbavte cibuli slupek. Slupky dejte do misky a omyjte je ve vodě.
  2. Dejte slupky do hrnce a vařte je v 600 ml vody deset minut.
  3. Po uvaření nechte chvilku odležet.
  4. Přeceďte vodu ze slupek přes jemné sítko.
  5. Dejte do sklenice a přidejte lžíci medu.

Aplikace:

Užívejte každý den 50 ml po jídle po dobu jednoho měsíce.

Jak předcházíte problémům s prostatou vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články