Živočišné uhlí vyplaví usazené toxiny a funguje jako 1. pomoc při otravě. Jeho užití je rozmanité

Aktivní uhlí dokáže detoxikovat trávicí trakt a ulevit od střevního diskomfortu. Má skvělé čistící schopnosti a hodí se ho mít po ruce také pro případnou první pomoc.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V žádné domácí lékárničce by nemělo chybět aktivní uhlí. Díky svým schopnostem, o kterých se dočtete dále, se již dlouho řadí mezi léky, dostalo se ale už i jako pomocná složka do kosmetických přípravků. Nutriční terapeutka Kim Chin doporučuje aktivní uhlí lidem, kteří trpí nadýmáním, střevní nepohodou nebo průjmem. Využít ho můžete ale i jinak.

Co je aktivní uhlí

Aktivní uhlí je dřevěné uhlí ošetřené kyslíkem při velmi vysokých teplotách. Tím se mění jeho struktura. Vzniká jemný černý prášek, který se prodává buď tak, jak je, nebo ve formách slisovaných tablet, nebo zabalený do kapsle. Často se přidává do různých potravin a kosmetických přípravků. Z jeho čistících schopností těží zubní pasty i peelingové krémy.

Aktivní uhlí a jeho využití

Nejznámější vlastnost, kterou aktivní uhlí má, je schopnost vázat na sebe škodlivé látky. Ty dokáže odstranit z těla. K tomu potřebuje dostatek vody. Jednak vodu absorbuje, jednak se urychlí vyplavení toxinů. Při nadměrných dávkách by mohlo způsobit dehydrataci. Není určeno pro dlouhodobou léčbu.

První pomoc při otravách

Aktivní uhlí na sebe váže toxiny. Nouzově se dá použít jako první pomoc při předávkování léky a drogami. Funguje i v případě aspirinu, paracetamolu, opia, kokainu a morfia. Musí se ale užít nejdéle do jedné hodiny po požití. To je hlavní důvod, proč by doma nemělo chybět aktivní uhlí ve formě tablet. Ulevit vám dokáže také při otravě alkoholem (dokonce trochu zmírní následnou kocovinu) a při otravě jídlem.

iZdroj fotografie: Freepik

Lék při průjmu a nadýmání

Jako prevence nadýmání a nepříjemných pocitů souvisejících s konkrétními problematickými jídly se doporučuje zapít hodinu před jídlem 500 miligramů aktivního uhlí. Velmi účinný je při průjmech vyvolaných dietní chybou a u mírnějších průjmů virového nebo bakteriálního původu. Vždy dodržujte doporučené dávkování uvedené v příbalovém letáku. V případě těžkého průjmu vyhledejte lékaře.

Přísada do zubní pasty

Velkou oblíbenost si v současnosti získaly zubní pasty s obsahem aktivního uhlí. Není divu. Aktivní uhlí šetrně bělí zuby a zároveň přispívá k udržování přirozeného pH v ústech. Kromě toxinů odstraňuje zápach, léčí dásně a předchází vzniku zubního kazu. Můžete ho vyzkoušet v zubní pastě nebo v práškové formě. Stačí nabrat trochu prášku aktivního uhlí na kartáček, vyčistit zuby a pořádně vypláchnout ústa.

Použití zevně na kůži

Trápí vás akné a vyrážky? Svědí vás flek po bodnutí hmyzem? Smíchejte jednu kapsli aktivního uhlí s půl lžící oleje (nejlépe kokosového) a vmasírujte do postižené oblasti. Funguje také na nepříjemné svědivé bodnutí od včel. V případě, že bojujete s akné vyzkoušejte pleťovou masku nebo peeling s obsahem aktivního uhlí.

iZdroj fotografie: Freepik

Očista trávicího systému

Pokud jste fanoušky do detoxikace organismu, můžete vyzkoušet detox trávicího traktu aktivním uhlím. Doporučuje se 10 gramů 90 minut před každým jídlem po dobu dvou dnů. Nezapomínejte přitom pít hodně vody. Údajně by detoxikace měla zabraňovat alergickým reakcím a podporovat imunitní systém. Bez porady s lékařem se do toho ale nepouštějte.

Je aktivní uhlí bezpečné?

I aktivní uhlí má své kontraindikace. Rozhodně ho nekonzumujte, pokud jsou vaše střeva jakkoli poškozena. Také se poraďte s lékařem v případě, užíváte-li další léky. S některými léky může aktivní uhlí vstupovat do interakce a vyvolat nežádoucí účinky. Často se stává, že účinky některých léků snižuje. Vysoké dávky aktivního uhlí mohou snižovat i účinky hormonální antikoncepce užívané v tabletách.

Jak využíváte aktivní uhlí vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články