Alzheimerova choroba působí děsivě a záhadně. Onemocnění člověka připraví o schopnost komunikovat a jasně myslet.
V posledních letech vědci přišli na to, že většina lidí, kteří onemocní Alzheimerovou chorobou, má určité rizikové faktory. Naštěstí existují věci, které můžete udělat, abyste riziko vzniku této nemoci výrazně snížili. Alzheimerova choroba způsobuje změny paměti, myšlení a osobnosti. Alzheimerovou chorobou se zabývá mimo jiné doktor Robert Rusina z Thomayerovy nemocnice.
Jde o progresivní onemocnění
Alzheimerova choroba narušuje schopnost člověka fungovat samostatně. Jde o progresivní onemocnění, při kterém se příznaky postupně zhoršují během let. V raných fázích je ztráta paměti mírná. Později však jednotlivci ztrácejí schopnost normálně konverzovat a reagovat na své okolí. Tuto nemoc v současné době není možné vyléčit. Existuje však lék, který může zpomalit kognitivní pokles. Alzheimerova choroba je většinou způsobená kombinací genetických faktorů, životního stylu a enviromentálních vlivů.
Mezi působící faktory můžeme počítat například stáří, riziko rozvoje se totiž zvyšuje po 65 letech. Riziko vzniku nemoci je vyšší, pokud někdo z vaší nejbližší rodiny měl toto onemocnění. Svou roli hraje také životní styl. Obezita, kouření, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka. Všechny tyto zdravotní problémy mohou zvýšit riziko srdečních chorob i Alzheimerovy choroby. Studie prokázaly, že až 80 % lidí s Alzheimerovou chorobou trpí také kardiovaskulárním onemocněním. Pozor si dejte též na nadměrnou konzumaci alkoholu.
Pozor na sociální izolaci
Sociální izolace nebo nedostatek intelektuální angažovanosti může vést ke zvýšenému riziku rozvoje demence. Pokud jste sociálně izolovaní nebo máte méně duševních aktivit, může dojít ke změnám v mozku. Vědci se při svých výzkumech této choroby zaměřili také na dění v mozku. Zjistili, že mozkové proteiny přestávají správně fungovat. Jak lze snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby? Faktory jako věk nebo geny nelze změnit.
Vysoký krevní tlak nebo nedostatek pohybu však změnit můžete. Vhodné je začít pravidelně cvičit. Je to skvělé nejen pro tělo, ale také pro mozek. Stejně důležitý je také kvalitní spánek dlouhý alespoň sedm hodin. Neméně významná je rovněž strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny, minimem cukru i červeného masa. V neposlední řadě je dobré zůstat sociálně i duševně aktivní, společensky se angažovat a procvičovat pravidelně svůj mozek.
Co děláte pro prevenci proti této chorobě?