Aneurysma je život ohrožující místní vydutí cévní stěny. K jejímu rozvoji přispívá řada faktorů a léčba může vyžadovat i dlouhou rekonvalescenci.
K aneurysmatu dochází, když stěna tepny zeslábne a vznikne abnormálně velká výduť. Dr. Seunggu Han, M.D. vysvětluje, že tato výduť může prasknout a způsobit vnitřní krvácení. Obvykle se objevuje u lidí starších 50 let a u mužů se vyskytuje dvakrát častěji než u žen. Ačkoli aneurysma může vzniknout v kterékoli části těla, nejčastěji se vyskytuje v mozku nebo aortě. A právě na aneurysma aorty se dnes zaměříme.
Co aneurysma aorty způsobuje
Přesný důvod onemocnění není znám. Nicméně jeho pravděpodobnost se zvyšuje v následujících případech:
- Ateroskleróza: Způsobuje, že se na cévách tvoří plaky, které snižují pružnost aorty. Proto se při zvýšení krevního tlaku může objevit aneurysma.
- Vysoký krevní tlak: Stěny cévy jsou poškozené a oslabené.
- Zánět cévy: Aorta ztrácí svou pružnost.
- Poškození aortální chlopně: Krev vystupuje ze srdce přes chlopeň, která způsobuje nerovnováhu tlaku na stěnu cévy v důsledku získané nebo vrozené vady. To může vést k aneurysmatu hrudní aorty.
- Infekce: Syfilis, salmonelóza a jiné bakteriální nebo plísňové infekce mohou poškodit cévní stěnu.
- Chronická obstrukční plicní nemoc: Způsobuje dýchací potíže, srdeční problémy, zhoršený průtok krve a vysoký krevní tlak.
- Koronární onemocnění srdce: Způsobuje poškození a ztenčení stěn cév.
- Dědičnost: U některých genetických onemocnění, jako je Marfanův syndrom, je struktura pojivové tkáně změněna. V takových případech jsou stěny aorty slabé, a proto snadno mění svou odolnost.
- Aneurysma jiných cév: Aneurysma jiné cévy s sebou nese zvýšené riziko, že se podobné abnormality objeví i v aortě.
- Trauma: Ve vzácných případech může aneurysma vzniknout po pádu z výšky nebo po autonehodě v důsledku přímého poškození cévy.
Jaké jsou příznaky aneurysmatu aorty
Velmi často člověk nic necítí, dokud se aneurysma nezvětší nebo nenastanou komplikace. Se zvětšováním cévy se zvyšuje pravděpodobnost výskytu příznaků. Ty závisí na typu aneurysmatu. U torakoabdominálních aneurysmat se vyskytují známky obou typů patologie.
Aneurysma břišní aorty
Výduť může růst velmi pomalu nebo může zůstat po mnoho let malá. U některých lidí se však aneurysma rychle rozšíří, což vede k příznakům onemocnění, jež zahrnují:
- Přetrvávající tupou bolest uvnitř břicha nebo v boku.
- Bolesti zad.
- Pulzování v oblasti břicha.
Aneurysma hrudní aorty
- Bolest na hrudi nebo v zádech.
- Kašel.
- Chrapot.
- Potíže s dýcháním.
Jaké nebezpečí při aneurysmatu aorty hrozí
Čím větší je výduť, tím větší je také riziko prasknutí nebo disekce aortální stěny. Jedná se o smrtelnou komplikaci, která způsobuje závažné vnitřní krvácení. Úmrtnost je asi 65 %. Aneurysma také způsobuje, že krev v cévě proudí nepravidelně, což vede k tvorbě sraženin, které mohou ucpat jinou cévu a zablokovat průtok krve například do nohou, ledvin nebo břišních orgánů.
Co dělat, když se objeví příznaky aneurysmatu aorty
Nejprve byste měli navštívit praktického lékaře nebo kardiologa. Lékař vás pošle na vyšetření, které pomůže potvrdit diagnózu. Vyšetření mohou zahrnovat například ultrazvukové metody, počítačovou tomografii nebo magnetickou rezonanci, angiografii či EKG.
Jak se léčí aneurysma aorty
Cévu lze opravit pouze chirurgicky. Jedná se o plánovanou nebo akutní operaci, pokud aneurysma prasklo. Lékař vybere vhodnou metodu na základě velikosti a umístění aneuryzmatu, věku pacienta a komorbidit:
1. Otevřená operace
Provede se řez na břiše nebo hrudníku, odstraní se část aorty s aneurysmatem a na její místo se přišije syntetická trubice.
2. Endovaskulární chirurgie
Femorální tepnou je zavedena tenká hadička (katetr), která se protlačí až do aorty. Na konec zařízení je připevněn stlačený štěp, syntetická tkáň s kovovou síťkou. Umístí se do požadované části aorty, kde se rozprostře a zafixuje. Tím se aneurysma zpevní a zabrání se jeho prasknutí.
Jaké jsou vaše zkušenosti s tímto onemocněním?