Domácí prostředky na bolavá kolena a jejich příčiny aneb Jak se vyhnout návštěvě lékaře

Domácí prostředky proti bolesti kolen zahrnují obklady, odpočinek, úlevu od bolesti kloubů a vhodná cvičení. Někdy je však nutná pomoc odborníka.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Bolesti kolen jsou běžným onemocněním, které se může vyskytnout u každého bez ohledu na věk a pohlaví. Jak vysvětluje internistka Alana Biggers, M.D., hlavní příčiny tohoto onemocnění souvisejí s procesem stárnutí, zraněním nebo opakovaným přetěžováním kolene. V některých případech je nutná konzultace s lékařem, v mnoha případech však mohou s léčbou bolestí kolen pomoci domácí prostředky.

Příčiny bolesti kolen

Koleno je největším kloubem člověka a zároveň je nejzranitelnější vůči zátěži způsobené každodenní činností a cvičením. Bolest kolene může být důsledkem zranění, degenerativních nebo zánětlivých změn. Může postihnout různé struktury, které tvoří kolenní kloub, např. kosti, vazy, či kloubní chrupavku. U mladých lidí jsou příčinou bolesti kolen často změny v kloubní chrupavce. Jedná se o strukturu, která se velmi obtížně regeneruje a nemá schopnost hojení. 

U fyzicky aktivních lidí lékaři poměrně často zjišťují natažení vazu nebo jiné poranění z přetížení (např. burzitida, ruptura vazu). Degenerativní změny jsou naopak nejčastěji pozorovány u starších lidí. Přetížení kolen může být bez ohledu na věk způsobeno prací, která vyžaduje časté dřepování nebo zvedání se, stejně jako příliš intenzivní fyzickou námahou nebo nedostatečným zahřátím před tréninkem. Ke zranění kolene může dojít také v důsledku pohmoždění, podvrtnutí kloubu nebo zlomeniny kosti.

Onemocnění kloubu způsobující bolest

Bolest kolen může být způsobena také nějakým onemocněním, nejčasteji se jedná o:

iZdroj fotografie: iStock
  • Infekce kloubu: Nejčastěji se projevuje zarudnutím, otokem a celkovou nevolností včetně horečky a může se vyskytnout v jakémkoli věku.
  • Dna: Zahrnuje hromadění krystalů kyseliny močové v kloubech, šlachách a vazech.
  • Revmatoidní artritida: Chronické zánětlivé onemocnění autoimunitního původu, které se mimo jiné vyznačuje ztuhlostí kolen.
  • Bakerova cysta: Jedná se o tvorbu cysty naplněné tekutinou v zadní části pod kolenem; může mít různé příčiny, například degeneraci kolene, infekci nebo sedavý způsob života či nadváhu.

Kdy je nutná návštěva lékaře

Pokud bolest kolene přetrvává i přes odpočinek, koleno změnilo tvar, máte jiné příznaky (např. celkově se necítíte dobře, máte horečku, zarudlou kůži nebo otok), nemůžete koleno narovnat či ohnout nebo se bolest objevila v důsledku zranění, měli byste vždy navštívit lékaře. 

Můžete se poradit se svým praktickým lékařem nebo přímo s ortopedem. Neléčená onemocnění kloubů, jako je degenerace nebo zánět, mohou vést ke zhoršení příznaků a dokonce k trvalému poškození. Pokud však máte podezření, že bolest kolene vznikla v důsledku přetížení, měly by vám pomoci domácí prostředky.

Domácí prostředky pro bolestivá kolena

Domácí prostředky jsou účinné v mnoha případech bolesti kolen. Úlevu vám může poskytnout:

  • Odpočinek: Nejlépe se zvednutýma nohama, vyhněte se delšímu stání.
  • Nepřetěžování kolen: Pokud intenzivně cvičíte, omezte na několik dní námahu.
  • Kompresní pás: Používejte zejména při otocích a bolestech kolen, ale dávejte pozor, abyste neomezili krevní oběh.
  • Obklady: Každé 2-3 hodiny přikládejte na otok studený obklad po dobu až 20 minut. Poté můžete použít teplé obklady. Při chronické bolesti kolen se doporučují střídavé teplé a studené obklady.
  • Cvičení proti bolesti kolen: Lehněte si na záda, pokrčte obě nohy v kolenou a střídavě je narovnávejte. Můžete si také lehnout na břicho a střídavě pokrčovat nohy a přitahovat chodidlo k hýždím. Další cvik: Lehněte si na záda, mezi kolena si dejte polštář a nohama jej tiskněte, přičemž zvedejte boky.
  • Léky: Pokud je bolest silná, vezměte si paracetamol nebo ibuprofen. Můžete použít protizánětlivý lokální gel.
ženu bolí koleno iZdroj fotografie: Depositphotos

Můžete také vyzkoušet domácí zábaly proti bolesti kolen:

  • sodové komprese
  • octové obklady 
  • kurkumový zábal 
  • obklady z bobkového listu

Jak předcházet bolesti kolen

Každodenní návyky jsou základem prevence onemocnění kloubů a bolesti kolen. Pokud máte problémy s váhou, nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat, je zhubnout. Dále: 

  • Přizpůsobte intenzitu cvičení svým možnostem, abyste nepřetěžovali klouby.
  • Před cvičením se vždy zahřejte. Dobře protáhněte stehenní svaly vpředu i vzadu.
  • Nevzdávejte cvičení. To, že běhání poškozuje klouby, je mýtus, neběhejte však po asfaltových cestách a chodnících. Při bolestech kolen se nejvíce doporučuje plavání a jízda na kole.
  • Pokud máte ploché nohy, používejte speciální vložky do bot, a pokud máte problémy s držením těla nebo s postavením nohou, navštivte fyzioterapeuta. 
  • Užívejte vitamin C, je nezbytný pro tvorbu kolagenu, stavební bílkoviny kloubů a kostí a zvažte doplnění glukosaminu, který tvorbu kolagenu stimuluje.

Co nejvíce pomáhá na bolesti kolen vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články