To, jak dýcháte, má nemalý vliv na vaše zdraví. Lze se nadechovat povrchně i hluboce, dýchat zrychleně nebo naopak zadržet dech. Vše má svůj význam.
Dýchání je nezbytnou podmínkou k životu. Bez dechu dlouho nevydržíte. O dýchání by se toho daly napsat celé stránky. Pojďme se zaměřit na to, jak by mělo správné dýchání vypadat, a kde v něm lidé dělají chyby. Lékařka Tracy Friedlander, MD se ve své praxi zabývá pomocí pacientům s poruchou svalové kontroly. I zde je správné dýchání nezbytnou součástí léčby.
Co tvoří dýchací ústrojí
Kyslík je do těla přiváděn prostřednictvím plic, kterými se nadechujeme. Z těla ven pak výdechem odchází oxid uhličitý. Dýchací cesty tvoří ústa, nos a nosní dutiny, hrtan, průdušnice a průdušky. Efektivní využití dýchacího ústrojí je důležité pro to, abychom dýchali dobře a na maximální kapacitu. Díky tomu se do organismu dostane potřebné množství kyslíku.
Jak vlastně dech vzniká
Hlavní dýchacím svalem je bránice, která leží pod plícemi a odděluje hrudní dutinu od břišní. Při dýchání se dále zapojují mezižeberní svaly a břišní svaly a také svaly v oblasti krku a klíčních kostí. Během vdechu se bránice napíná a zvedá hrudní koš, díky čemuž se plíce mohou naplnit vzduchem. Pístovitý pohyb bránice pomáhá mimo jiné i střevní peristaltice, a tím lepšímu trávení. Břišní dýchání napřimuje trup člověka bez přetěžování krčního svalstva.
Co se s tělem stane, když člověk nedýchá správně
Správný brániční dech ulevuje bederní páteři. Pokud člověk dýchá nesprávným způsobem, respektive dochází u něho k hornímu typu dýchání, tzv. klíčkovému, je přetěžována krční páteř, mohou sesedat ploténky bederních obratlů a vznikají i lehčí skoliózy. To vše pak vede k bolestem hlavy, zažívacím potížím a dalším zdravotním problémům.
Proč byste měli procvičovat bránici
Vysvětlili jsme si, jak moc důležité je brániční dýchání. Na jeho podporu existují cvičení, která pomáhají snížit množství potřebného kyslíku, zpomalit dechovou frekvenci, zpevnit bránici a dýchat s menší námahou. Výhodou cvičení je, že ho lze praktikovat i v klidu domova. Stačí si najít 10 minut volného času aspoň třikrát denně.
Jak se brániční dýchání cvičí
Základem je najít si místnost, kde vás nebude nikdo při cvičení rušit. Pak si lehnete na podlahu na podložku a ohnete kolena. Pod hlavu a pod kolena případně dejte polštářky. Položte jednu ruku na horní část hrudníku a druhou na hrudní koš. Takto ucítíte pohyb bránice. Pomalu vdechujte vzduch nosem, a zároveň vnímejte, jak se začíná rozšiřovat žaludek. Při výdechu je třeba zapojit břišní svaly. Vydechujte s našpulenými rty.
Otestujte se, jestli dýcháte správně
Nad dýcháním člověk většinou nepřemýšlí a dýchá automaticky. Bohužel ale často špatně. Můžete si otestovat, jak na tom s technikou dýchání jste. Stoupněte si před zrcadlo a pozorujte, co při dýchání pracuje více. Je to hrudník nebo břicho? A co to o vás vypovídá? Pokud se vám zvedá spíše hrudník, znamená to, že nedýcháte správně, protože nezapojujete bránici. Je tedy načase s tím něco udělat a pustit se do nácviku správného dýchání, které vám přinese pozitivní zdravotní účinky.
Když jste si udělali test dýchání, co jste zjistili?