Atypický čaj z oregana je učiněný zázrak na plicní choroby, astma i špatnou náladu. O jeho přínosech věděli už starověcí Řekové

Oregano bylo svými léčebnými účinky známo už ve starověku. Má pozitivní účinky nejen na lidské tělo, ale i duši. Ne nadarmo se mu u nás říká dobromysl.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud máte za to, že oregano ke využitelné jen jako koření při vaření jídel, myslíte se. Oregano je rostlina z čeledi mátovitých a je možné jej konzumovat čerstvé i sušené. Oregano používali už staří Řekové a Římané. Čaj z oregana obsahuje spoustu důležitých vitamínů a stopových prvků. Je bohatý na flavonoidy a fenolové kyseliny, což je důvodem mnoha jeho pozitivních účinků na lidské zdraví.

Oregano na zlepšení nálady a zmírnění deprese

Ne nadarmo se této bylině říká u nás dobromysl. Už z tohoto jména je možné vyvodit jeden z hlavních účinků konzumace této bylinky. Dobromysl totiž obsahuje silice, éterické oleje, hořčiny a třísloviny, které působí blahodárně na lidskou psychiku. Dokonce se dá říct, že má účinky podobné současným antidepresivům. Už naše babičky tuto bylinku pěstovaly a používaly ji ke zlepšení nálady a pro klidný spánek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čaj z oregana má silné protizánětlivé, dezinfekční a detoxikační účinky. Stejně jako třeba česnek je oregano považováno za přírodní antibiotikum. Skvěle se uplatní jako doplňková léčba různých respiračních onemocnění. Vypití čaje z oregana ale také pomáhá na křeče, zažívací problémy a má kromě jiného i diuretické účinky. Odvar je možný i kloktat při angíně, nebo inhalovat horkou páru při zánětu dutin.

Jak si připravit čaj z oregana

Lžičku sušené, nebo velkou lžíci čerstvé dobromysli Zalijte čtvrt litrem vroucí vody, přikryjte a nechte deset minut vylouhovat. Pak sceďte a vypijte. Bezpečné množství pro vnitřní použití jsou dva šálky denně, nedoporučuje se k užívání těhotným ženám a osobám, které mají alergii na mátu, nebo oregano. Užívá se těsně před jídlem. Pití oregana ve velkém množství a nalačno by mohlo způsobit žaludeční potíže.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Medový sirup na kašel

Na přípravu této dětmi oblíbené medicíny budete potřebovat půl kila tekutého medu, lžíci čerstvé nebo lžičku sušené dobromysli a lžičku sušených nebo lžíci čerstvých podbělových listů. Suroviny smíchejte dohromady a za občasného promíchání nechte alespoň týden odležet. Když pak někoho přepadne chrapot a kašel, postačí pro zmírnění obtíží jen jedna lžička denně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pěstujeme oregano na parapetu

Pro úspěšné pěstování této prospěšné bylinky budete potřebovat květináč s dobře propustnou půdou a semínka dobromysli. Zasejte je v průběhu března. Pokud máte i zahrádku, můžete na přelomu května a června přesadit sazeničky na záhon. Počítejte ale s tím, že se hodně rozrostou. Dobromysl potřebuje před větrem chráněné slunečné stanoviště s nepříliš výživnou půdou. Nemá ráda přílišné hnojení ani zalévání.

Zdroj: Treatasthmaathome

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Máte pocit, že se vám láska vyhýbá? Přitáhněte si štěstí podle znamení zvěrokruhu
Události247
Události247
Novým ministrem školství bude od zítřka Vladimír Balaš. Prezident Zeman mu při jmenování vyčetl prohřešky z minulosti
VědaŽivě
VědaŽivě
Neetické pokusy koktajícího vědce: Oběťmi se stalo 22 malých sirotků, projekt se jmenoval „Monster Study“
adbz
adbz
Lepší rajčata a papriky jste ještě nejedli. Tohle domácí hnojivo sice musíte nechat pár dní odstát, ale rozhodně se to vyplatí