Fatální chyby způsobující zúžení tepen, kornatění cév a předčasný infarkt. Každý pátý čech nedokáže problém odhalit včas

Cévní ateroskleróza je nebezpečné onemocnění. Dosud nebylo možné stanovit přesné důvody pro ukládání cholesterolových plaků, zúžení lumen tepen a jejich ztrátu pružnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje několik hlavních teorií vývoje aterosklerózy. Názory lékařů se shodují na tom, že k rozvoji aterosklerózy přispívá řada faktorů. Některé z nich můžeme ovlivnit, a snížit tak riziko této nemoci. Faktory, které přispívají k rozvoji aterosklerózy se dělí na odstranitelné, neodstranitelné a částečně odstranitelné. Riziko onemocnění se zvyšuje s věkem. Častěji se nemoc vyskytuje u mužů, navíc se u nich objevuje v průměru o deset let dříve než u žen. Dalším faktorem mohou být genetické predispozice.

Částečně odstranitelné faktory

Mezi částečně odstranitelné faktory patří vysoký krevní tlak, který podporuje pronikání tuků do stěn krevních cév, v důsledku čehož se tvoří aterosklerotický plak. Dalším takovým faktorem je porušení metabolismu tuků, tedy zvýšený cholesterol. Dále můžeme jmenovat obezitu a cukrovku, protože tato onemocnění jsou charakterizovaná porušením metabolismu tuků a riziko aterosklerózy zvyšují 5-7 krát.

i

V neposlední řadě je třeba mezi těmito faktory uvést také infekce a intoxikace, které mohou vést k poškození stěn cév. Z tohoto důvodu je důležité umět rozpoznat potencionální příznaky uvedených onemocnění. Ihned při počátečních příznacích navštívit lékaře a tyto stavy léčit, a pokusit se tak zabránit nebezpečným komplikacím včetně právě aterosklerózy.

Odstranitelné faktory aterosklerózy

Mezi odstranitelné faktory patří životní styl člověka. Negativní vliv má samozřejmě kouření, které poškozuje stěny tepen a zvyšuje riziko krevních sraženin. K rozvoji aterosklerózy může přispět také nesprávná výživa. Vyvážená strava je důležitou podmínkou nejen pro udržení zdravé hmotnosti, ale také zdraví. Pokud ve vaší stravě převládají živočišné tuky, smažené potraviny a sacharidy, je čas se zamyslet. Pokud se bojíte, že sami změnu nezvládnete, obraťte se na odborníka, který vám pomůže sestavit jídelní plán podle potřeb vašeho těla.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zdravá strava může být rozmanitá i chutná

Negativní vliv má také alkohol. Jeho nadměrná konzumace vede k vysokému krevnímu tlaku a cholesterolu. Jak již víme, tyto nemoci zvyšují riziko vzniku aterosklerózy. V neposlední řadě patří k odstranitelným faktorům i fyzická nečinnost. Je jasné, že riziko vzniku aterosklerózy úplně nevyloučíte, ale můžete ho minimalizovat. Stačí upravit své stravovací návyky, vyvarovat se zvýšenému požívání alkoholu a kouření. Samozřejmě je také vhodné být aktivní a zdravě se hýbat.

Zdroj: MayoClinic, iDnes

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články