Není chůze jako chůze. Při dodržení jednoho pravidla regeneruje mozek, zmírňuje smutek a odbourává stres

Už jste možná slyšeli, že chůze pomáhá. Proč ji však mnozí považují za druh meditace a proč by se měl každý několikrát týdně projít?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se cítíte smutně nebo jste v depresích, pomůže vám jeden z nejlepších přírodních léků, kterým je chůze. Doslova tak uniknete zdroji problému a ponoříte se do přirozeného prostředí. Není nic lepšího než příjemná procházka, kdy si ulevíte od bolesti, zbavíte se nahromaděného stresu a načerpáte novou energii. Chůzi tak můžeme považovat jako formu meditace. 

Jak vidí chůzi odborníci

Podle odborníků je jakékoliv cvičení a zejména chůze známé jako vynikající terapie pro léčbu deprese nebo úzkosti. Ukázalo se, že řádně podporuje uvolňování endorfinů, což jsou hormony, díky kterým se cítíme šťastní a uvolnění. Současně také snižuje produkci kortizolu, stresového hormonu. Neurologové se dokonce domnívají, že pravidelná chůze může pomoci regenerovat mozek a tím pomáhat naší mysli. Ta následně lépe zvládá každodenní problémy a je méně ve stresu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výzkumy mluví jasně

Vědci pracovali se dvěma skupinami morčat, kdy jedna skupina zůstala aktivní a druhá měla napodobit sedavý život jako u člověka. Při analýze jejich mozků zjistili, že u skupiny, která prováděla fyzickou aktivitu, byly posíleny uklidňující neurony.

Poté přidali trochu stresu a našli vzrušitelné neurony v hipokampu, oblasti mozku zapojené do emocionálních reakcí k aktivaci. Chodící zvířata se však s touto aktivací mozku dokázala lépe vyrovnat, protože byly aktivovány i posílené uklidňující neurony. Proto měla situaci i stres více pod kontrolou než skupina druhá. 

Není chůze jako chůze

Není stejné chodit po běžícím pásu mezi čtyřmi stěnami tělocvičny, ve městě nebo uprostřed přírody. Neurologové to prokázali sledováním mozkové aktivity 12 lidí, kteří chodili pravidelně 25 minut v nákupním středisku, přírodě a na rušné ulici. Mobilní EEG sledovalo jejich emoce a stavy, jako je frustrace, meditace, nadšení a pozornost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsledky ukázaly, že relaxace byla nejintenzivnější, když subjekty procházely přírodou. Tito lidé se také cítili méně frustrovaní. Příčinou je to, že v přírodě se náš mozek může úplně odpojit a aktivovat tzv. nedobrovolnou pozornost, tedy schopnost, která se velmi přibližuje stavu, jako je meditace. V ulicích a nákupních centrech musíme být pozornější, tudíž nemáme příležitost se úplně odpojit od našich starostí a dovolit našemu mozku odpočívat.

Zdroj: Psychology Spot

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články