Tradiční čínská medicína prozradí, co je důvodem nočního buzení a dalších zdravotních nepokojů. Tělesné hodiny jsou odpovědí

O biologických hodinách jste již pravděpodobně slyšeli mnohokrát. Mnoho lidí však nezná pojem čínské tělesné hodiny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čínské tělesné hodiny jsou zakořeněné v tradiční čínské medicíně. Jsou založeny na myšlence, že můžete své konkrétní orgány a také svou energii maximálně využívat ve chvíli, kdy jsou na vrcholu. Zmíněné vrcholy jednotlivých orgánů v těle se přitom liší. Tématem se zabývá výzkumnice a lékařka Debra Rose Wilson, která mimo jiné vyučuje postgraduální kurzy psychologie a ošetřovatelství.

Musíte pochopit koncept qi

Jestli chcete pochopit, jak fungují čínské tělesné hodiny, je nejprve potřeba, abyste pochopili koncept qi. Jde o slovo, které čínská medicína používá k popisu energie. Skládá se z energie v každém smyslu slova. Je důležité, abyste pochopili, že qi je ve stavu neustálého toku. Stále se proměňuje, jak se pohybuje v těle nebo také mezi lidmi a předměty. Čínské tělesné hodiny jsou postavené na konceptu šchi. Předpokládá se, že během 24 hodin se qi pohybuje v dvouhodinových intervalech přes orgánové systémy.

iZdroj fotografie: Pexels

Čínští léčitelé věří, že kdy spíte, qi se vtahuje dovnitř, aby plně obnovila vaše tělo. Jako jeden z nejdůležitějších časových intervalů je pak označen čas mezi první a třetí hodinou ranní. Je to doba, kdy se věří, že játra čistí krev. Navíc se právě v této části noci tělo začíná připravovat na to, aby se qi opět posunula ven z těla. Zajímavý je jistě fakt, že od třetí do páté hodiny ranní jsou na vrcholu plíce. V tu chvíli jsou plné energie a předpokládá se, že právě tento čas je skvělý na cvičení na rozdíl od pozdější doby.

Jak můžete hodiny využít

Když přijmete koncept čínských tělesných hodin, můžete maximálně využít své jednotlivé orgány a tělesné funkce právě ve chvíli, kdy jsou na vrcholu. Pokud se vám to zdá nepravděpodobné a divné, vězte, že se tímto konceptem zabýval také vědecký výzkum. Tělo pochopitelně funguje podle určitých hodin. Bezesporu máme biologické hodiny, které ovlivňují vše – od spánku po sportovní výkony. Kromě toho má tělo také cirkadiánní rytmy. Ty pomáhají s regulací tělesné teploty či trávením.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čínské tělesné hodiny se zaměřují na různé orgány v těle. Možná byste měli vědět, že srdce má svůj čas mezi jedenáctou a třináctou hodinou. V tomto čase je tedy nezbytné omezit stres. Vzhledem k tomu, že je to také doba oběda je vhodné se v klidu posadit ke svému jídlu a vychutnat si ho bez myšlenek na práci a další věci. Není asi divu, že následně je na vrcholu tenké střevo. Právě v tomto období totiž naše tělo toleruje nejlépe těžší pokrmy.

Jak nahlížíte na využití čínských tělesných hodin?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články