Šedý zákal: Jaké jsou jeho první příznaky a vše, co je potřeba o tomto problému vědět

Arcus senilis je bílý, šedý nebo modrý oblouk či prstenec, který se objevuje kolem okraje rohovky našeho oka. Projevuje se jako oblouk.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tento oblouk ovlivňuje horní a spodní část rohovky. V průběhu času mohou oblouky růst a spojovat se. Pak vytvoří prstenec. Podle odborníků je arcus senilis neškodný. Pokud se však tento kroužek v oku objeví u mladých dospělých, může to být příznak vysokého cholesterolu. O tom, jaké jsou příčiny, rizikové faktory, příznaky a možnosti léčby hovoří Leela Raju, oftamoložka a docentka.

Co to vlastně je

Arcus senilis jsou kroužky kolem rohovky, tvoří se před duhovkou a skládají se z tukových usazenin, které se nazývají lipidy. Občas se o problému hovoří také jako o rohovkovém arcusu. V případě, že se prstenec objeví u mladých dospělých nebo u dětí, zdravotníci pak tento stav označují jako arcus juvenilis. Vzhled tohoto problému může být znepokojivý. Zrak člověka však v žádném případě neovlivňuje a není ani známkou vážného zdravotního stavu. Ideální je však kontaktovat lékaře a zjistit, zda váš stav nepovede k dalším zdravotním komplikacím.

iZdroj fotografie: Pixabay

Arcus senilis se nejčastěji objevuje v pozdějším věku. Odborníci dokonce uvádí, že se tento stav nakonec vyvine téměř u všech lidí, nejčastěji však u mužů. Častěji se prý také vyskytuje u lidí afrického nebo asijského původu. Lékaři diskutují o tom, zda má arcus senilis souvislost s vysokým cholesterolem u starších osob. Někteří lékaři věří, že souvislost mezi těmito dvěma stavy existuje. Arcus senilis se vyskytuje v důsledku tukových usazenin, které pocházejí z tučných jídel ve stravě.

Jaké jsou příznaky

Pokud máte arcus senilis, můžete si všimnout bílého, šedého nebo modrého kruhu kolem rohovky oka. Kruh bude mít ostrý vnější okraj a rozmazaný vnitřní okraj. Žádné další příznaky pravděpodobně mít nebudete a zrak zůstane nedotčený. K diagnostice bude potřeba udělat oční vyšetření. Oční lékař vám oči vyšetří mikroskopem, je možné, že použije také speciální oční kapky, které rozšíří zornici. Kapky umožní zkontrolovat zadní cévy, zda nevykazují známky tohoto onemocnění.

Lékař také zkontroluje tloušťku cév a bude hledat známky aterosklerózy. Pokud má lékař podezření jak na arcus senilis, tak na aterosklerózu, odkáže pacienty na praktického lékaře nebo internistu. Krevním testem se pak určí, zda má člověk také vysoký cholesterol. Pokud ano, pravděpodobně mu lékař předepíše léky nebo doporučí vhodnou dietu a také cvičební program, který může vést ke snížení cholesterolu v krvi. Pravděpodobně doporučí odvykání kouření. Žádná speciální léčba arcus senilis není nutná.

Dodržujete zdravé stravování?

Zdroj: Medicalnewstoday

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články