Trpíte afty a suchostí v ústech? Pozor na covidový jazyk, jde o stále častější pandemický příznak

Nikoho by asi nenapadlo, že covid-19 natolik ovlivní svět. To nejlepší, co lze udělat, je nastudovat si vše s ním spojené – například jeho projevy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Uběhl již rok a půl ode dne, kdy Světová zdravotnická organizace vyhlásila pandemii v reakci na šíření viru covid-19. Od té doby uplynulo již mnoho událostí a zdravotníci se pořád snaží zjistit nejen to, jaké všechny příznaky může s sebou nést. Mezi nejčastější a nejrychleji odhalené patří únava, dušnost či horečka. Jsou zde ale i specifičtější, jako je například právě covidový jazyk, potvrzuje doktorka Meredith Goodwinová.

O co se tedy jedná?

Spolu s klasičtějšími příznaky se u některých pacientů s covidem-19 vyskytl i takzvaný covidový jazyk. To znamená, že se jim na jejich jazyku začaly utvářet hrbolky, otoky a záněty. Mohou si všimnout, že horní část jejich jazyka je bílá a skvrnitá, či naopak zarudlá a oteklá. Ztráta chuti je při tomto viru běžná, ovšem lidé s covidovým jazykem zároveň hlásí i pocit pálení v ústech. Případy této problematiky se již řeší od září roku 2020, přesto je stále mnoho věcí, které se ještě neví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co způsobuje příznaky covidového jazyka

Vysoký počet ACE receptorů ve vašem jazyku

ACE receptory jsou proteiny, které se nacházejí na buňkách ve vašem těle. Jakmile se virus způsobující covid-19 (SARS-CoV-2) naváže na ACE receptory, může se do těchto buněk dostat. V jazyku je těchto receptorů opravdu velké množství, což následně vede k otoku, pokud jste onemocněli covidem-19.

Vás imunitní systém se snaží bojovat

Jakmile začne imunitní systém bojovat s bakteriální nebo virovou infekcí, může vám to způsobit otoky po celém těle. To může zahrnovat také otok jazyka v případě v boji proti covidu-19, zároveň k tomu ale nemusí dojít jen při této infekci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Covid-19 může dokonce způsobit afty

Afty jsou většinou bílé či nažloutlé vřídky, které jsou v okolí zarudlé. Mohou být způsobeny řadou různých infekcí, což může opět zahrnovat i covid-19. Jakmile se navíc z této infekce již léčíte, právě užívané léky mohou mít úplně ten stejný následek – tedy vytvoření aftů na jazyku.

Jakmile máte problémy se suchostí v ústech

Covid-19 může ovlivnit slinné žlázy, které potom budou vylučovat méně slin. To logicky vede k suchosti v ústech. Je dobře prozkoumáno, že tato potíž vede k dalším orálním problémům.

Mapovitý jazyk mít rozhodně nechcete

Výzkum covidového jazyka stále není u konce, přesto už se ví, že může vést i ke stavu známém jako mapovitý jazyk. To znamená, že se na vašem jazyku objevují hladké červené skvrny s bílými okraji. Nejhorší na tom je, že jejich výskyt se vás může držet měsíce, někdy dokonce až roky. Nezpůsobuje obecně nijak velké problémy, jen vás bude pálit jazyk při konzumaci kořeněných jídel a samozřejmě nevypadá příliš vzhledně.

Měli jste také někdy kvůli covidu-19 problémy s vaším jazykem?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články