Ačkoliv se to možná nezdá, jsou lidské nehty důležitější částí těla, než byste mysleli. Podle nich totiž můžete rozpoznat, v jakém stavu je vaše zdraví.
Lidské nehty jsou tou částí těla, která v dnešní době plní především jakýsi estetický úkol a na jejich praktičnost se mnohdy zapomíná. Pravdou však je, že jsou mnohem důležitější, než se na první pohled může zdát. Navíc podle nich můžete poznat, v jakém stavu je vaše celkové zdraví, co vašemu tělu chybí nebo v něm naopak přebývá. Jakých signálů si tedy všímat a na co si dát pozor?
Nehty jako nedílná součást těla
Podobně jako se u zvířat vyskytují rohovité útvary či drápy, které jsou pro ně naprostou přirozeností, mají také lidé své nehty. V našem případě se však nejedná o obranný mechanismus či prostředek k lovu obživy, naše společnost je nastavená tak, že se na tuto část těla pohlíží ponejvíce z estetického hlediska. Proto nehty, stejně jako například vlasy či jiné části těla, podléhají měnícím se prvkům módy a tomu, co je zrovna „in“.
Jedná se zejména o nehty dámské, pravdou však je, že těmto trendům mnohdy neuniknou ani muži. Jednou jsou tedy populární spíše kratší krásné nehtíky v přirozeném tónu, jindy módní scéně dominují ty dlouhé a v různých barevných provedeních. Trendy udávají však také samotné tvary nehtů a celou řadu dalších věcí. Ve víru estetiky se ale často zapomíná na to, k čemu u lidí měla tato část těla primárně sloužit. A v současné době ji už dokážeme využít také ke včasnému rozpoznání případného ohrožení svého zdraví.
Nehty jako odraz zdraví
To, že jsou nehty často brány jako důkaz a znak jisté krásy, již víme, přesuňme se tedy k jejich úloze v souvislosti se zdravím. Znamená to, že pokud je v našem těle vše v pořádku, budou také naše nehty krásné, silné a rychle rostoucí. Pokud však náš organismus trápí nějaký problém, byť ten, který nemusí být na první pohled vidět, poznáme to také na nehtu a nehtovém lůžku jako takovém.
Většinou se tyto problémy ukazují v podobě nejrůznějších flíčků, které od sebe můžeme rozeznat pouze přesným odstínem či velikostí a tvarem, nepravidelným růstem, a také jakousi celkovou slabostí nehtu. Nehty mohou být měkké, ohýbající se, lámavé či s různými prohlubněmi nebo naopak nepřirozenými vrcholky. Jak ale vědět, který úkaz co znamená?
Roli hraje mnoho faktorů
V první řadě je důležité vědět, že celé lidské tělo je dokonale propojené a že každá, zdánlivě malá a zanedbatelná změna, se může někde výrazně projevit. Naše nehty se tedy nemusí měnit pouze na základě vnitřního problému či nemoci, ale mohou být výrazně ovlivněny také například stravou, zvýšeným stresem nebo například těhotenstvím a jinými hormonálními změnami.
Také ale platí fakt, že každé lidské tělo je zcela jiné a jednotlivé úkazy nemusí být pravidlem pro všechny. Pokud se vám tedy nebude zdát něco přesné nebo je to právě ve vašem případě jinak, nemusíte mít strach. Vaše tělo může mít pouze rozdílnou reakci a nemusí to rovnou znamenat něco vážného. Pokud by se vám však nějaký úkaz na nehtech skutečně nezdál v pořádku, vždy je zde možnost lékařské pomoci či konzultace.
Rozdíly v barvě nehtu
Jedním ze základních ukazatelů a poznávacích znamení nehtů je jejich barva. Ta přirozená a zdravá by měla být světlá, průhledná a na lůžku růžová nebo spíše v odstínu pleti. Pokud je však jiná, ať už se mění postupem času nebo náhle, je někde nejspíš problém. Podívejme se tedy, jaké barvy mohou mít vaše nehty, a co jednotlivé odstíny znamenají.
Velmi světlá barva nehtu
Pokud jsou vaše nehty výrazně světlé, může se jednat o poměrně závažný nedostatek živin v těle, který je nejspíše spojený s nekvalitním životním stylem a nesprávnou stravou. V dalším nemilém případě se může jednat též o problémy s krevním oběhem a nedostatečným obsahem železa v krvi. V obou případech je řešením správný, a především výživný, jídelníček.
Žlutá barva nehtu
Pokud jsou vaše nehty žluté či spíše nažloutlé, může se jednat o houbovou infekci, která se při neléčeném stavu může pěkně zvrhnout a vaše nehty skončí jako jemný a drolící se materiál. Také se však může jednat o běžný příznak stárnutí nebo o znak nadměrného kouření nebo používání levných a nepříliš kvalitních akrylových barev či gelů na nehty.
Zarudlá barva nehtu
V případě, že barva vašich nehtů začne tmavnout a podobat se spíše nachově růžové či dokonce červené, měli byste zůstat ve střehu. Jednat se může o srdeční potíže, v případě zarudnutí po stranách nehtů a kůžičky lze hovořit také o autoimunitním onemocnění, které se nazývá lupus. Ať tak nebo tak, v obou případech je dobré neprodleně navštívit lékaře.
Namodralá barva nehtu
Pokud jsou vaše nehty modrého nebo až fialového odstínu, na nic nečekejte a vyhledejte lékaře. Ve většině případů se totiž jedná o příznak nedostatku kyslíku v těle, jehož možnými příčinami jsou srdeční či plicní problémy, ale i emfyzém a chronická bronchitida. V každém případě je důležité jednat rychle.
Změny textury nehtu
Kromě barvy nehtu je také velmi důležitá jejich celková textura a podoba. Zdravé nehty by měly být hladké a na povrchu jemné. Neměly by se na nich vyskytovat žádné hrbolky ani propadliny, a především by měly být také pevné a nelámavé. Pokud si však všímáte jiných jevů, je dobré zbystřit a na jednotlivé příznaky si zlehka posvítit.
Suché a lámavé nehty
Jedním z velmi častých, a dokonce až běžných problémů s nehty, bývá jejich suchost a lámavost. Pokud se vám tedy zdá, že máte nehty na pohled suché, že ztrácí svou přirozenou pružnost a začínají se lámat, nejspíše má vaše tělo veliký problém s nedostatkem omega-3 a omega-6 mastných kyselin a vitaminu A. Také se může jednat o skrytý příznak dlouhodobé a celkové dehydratace těla, kdy vašemu organismu schází potřebné tekutiny.
Ty totiž nejenže celé tělo zásobují vodou, ale zásadně napomáhají také k přirozenému a bezproblémovému přenosu živin mezi jednotlivými orgány a částmi těla. Doporučuje se tedy zařadit do jídelníčku ryby, a také další suroviny, které chybějící složky obsahují. Podstatné je také dbát na řádný pitný režim, ve kterém by vám mohla pomoci také konzumace vodnatých druhů zeleniny a ovoce.
Výrazně měkké nehty
V případě, že máte problém s měkkými, slabými a prohýbajícími se nehty, s největší pravděpodobností vašemu tělu chybí živočišné bílkoviny, zejména aminokyseliny síry a také měď. V důsledku toho vaše nehty přicházejí o svou pevnost a jsou poměrně slabé. Jejich vzhled navíc může vypadat tak, jako když prsty dlouho máčíte ve vodě.
Důvod je však opět prostý a často se jedná o základní důsledek špatného stravování, kdy tělu chybí potřebné složky. Nejlepším řešením je tak obohacení vlastního jídelníčku o potraviny, které jednotlivé chybějící složky obsahují. Pro rychlou a snadnou regeneraci nehtů ale můžete sáhnout i po doplňcích stravy, které vás pohodlně budou zásobit přesně tím, co vám v těle schází.
Křehké a lámavé nehty
Dalším důkazem toho, že vaše zdraví nemusí být zcela v pořádku, jsou nehty, které jsou křehké a velmi snadno se lámou nebo dokonce štípou a takzvaně drolí. Tyto nehty mohou být znatelně oslabené a často mají také přidružený problém se svým růstem. Pravděpodobně jim chybí složky jako biotin, zinek nebo železo.
Tyto jednotlivé prvky však lze přijímat v bohaté a vyvážené stravě a zdravém jídelníčku, nebo opět můžete sáhnout po přípravcích ve formě doplňků stravy, které tento problém vyřeší. Nejčastěji se jedná se o vysoce specializované vitamínové komplexní prvky, které podpoří nejen pevnost a pružnost nehtů, ale pomohou také zdraví vlasů a pokožky.
Máte podle tohoto článku zdravé nehty? Dejte nám vědět v komentářích.