Lidské tělo je sice evoluční zázrak, ale zuby matka příroda jako by, lidově řečeno, odflákla. Péče o vaši ústní dutinu by tak neměla končit odložením kartáčku.
Bojíte se o svoje dásně a zuby? Správně. Měli byste. Jedině tak možná nepodceníte péči o svou ústní dutinu. Pokud svoje zuby pravidelně odbýváte, může to nepříznivě ovlivnit nejen je, ale i vaše dásně. Pod problémy s dásněmi se schová zánět dásní (tzv. gingivitida) i paradentóza, která ze zánětu může vzniknout a má chronickou podobu. Podle doktorky Jennifer Archibald je přitom gingivitida a paradentóza jednou z hlavních příčin ztráty zubů.
Co je to zánět dásní?
Odborněji: gingivitida. Jedná se o poměrně ranou fázi problémů s dásněmi, což ale neznamená, že by postižený měl a směl usnout na vavřínech. Zánět dásní samozřejmě můžete nechat být. On vám ale tuto laskavost zcela jistě neoplatí. Naopak, hluboko v útrobách vaší ústní dutiny zmutuje do mnohem závažnějších obtíží. Třeba do paradentózy. V případě dásní a zubů je zkrátka potřeba nemeškat. Zánět se dá léčbou odbýt. Rozjetá paradentóza nikoliv.
Jaké má zánět dásní příznaky?
Ne tak zřejmé, jak by se mohlo zdát. Zánět dásní vzniká nedostatečnou péčí o vaše zuby a ústa celkově. Pokud nedochází k pravidelnému odstraňování zubního plaku a bakterií, tyto bakterie se přemnoží a napadnou dásně. Člověk by řekl, že něco takového ucítí. Ve skutečnosti tomu tak být nemusí a zánět se nijak výrazně neprojeví. Proto je potřeba navštěvovat zubaře, jakkoliv se vám to příčí. V případě, že ale zánět příznaky má, jsou následující:
- zarudlé, přecitlivělé dásně
- napuchlé dásně
- krvácení při čištění zubů
- otok dásní
- odhalené zubní krčky
- bolest při žvýkání
- zápach z úst
Aloe vera jako prevence
Prvotní prevence je samozřejmě správná péče o ústní dutinu: pravidelné a důkladné čištění zubů a mezizubních prostor. Pokud splňujete toto, můžete se vrhnout na nadstavbové prostředky. Třeba aloe vera. Tato rostlinka funguje protizánětlivě a antibakteriálně. Ideálně se tak hodí do prostředí vašich úst, kde se to — ač je těžké se s tím smířit — bakteriemi jen hemží. Poradí si nejen s nimi, ale také s viry a záškodníky mykotického původu.
Abyste kýženého účinku dosáhli, nemusíte kvůli tomu rovnou žvýkat listy aloe vera. Na trhu najdete velké množství dentálních gelů a jiných přípravků, díky kterým si budete moct užít benefity aloe o něco civilizovanějším způsobem. Vhodnou alternativou je i konzumace nápojů z aloe vera, ale dejte si pozor na složení, které by ideálně mělo být jednoduché a bez přídavků cukru. Ten je v případě péče o vaše zuby poněkud kontraproduktivní.
Citrónový olej jako prevence
Citrónový olej sice není tak ustálené slovní spojení jako třeba citrónová šťáva, ale v tomto případě je nepochybně vhodnější. Řeč tu je o esenciálních olejích. Mnohé z nich mají, podobně jako aloe vera, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Citrónový olej tak úspěšně bojuje s bakteriemi a zároveň zachovává dásně ve zdravém stavu. Nejjednodušším způsobem, jak citrónový (či kterýkoliv jiný) olej do úst dostat, je metoda zvaná oil pulling.
Do češtiny se překládá složitě, ale anglický název napovídá, že olej má cosi vytáhnout. Ideálně tedy bakterie z vaší ústní dutiny. Potřebovat budete nejen kvalitní citrónový olej, ale také nějaký „nosič“ jako třeba kokosový olej. Esenciální oleje jsou totiž poměrně silně koncentrované a na kůži či dásních mohou způsobit podráždění. Postup je jednoduchý. Stačí na lžíci kokosového oleje přidat pár kapek toho citrónového.
Kombinaci pak patnáct až dvacet minut (nebo tak dlouho, jak vydržíte) jakoby cumláte, aniž byste olej polykali. Tato technika se doporučuje provádět několikrát týdně, maximálně však třikrát denně a ideálně ráno nalačno. Olej pak vyplivněte jinam než do umyvadla či toalety, protože by mohl způsobit potíže technického rázu: ucpání. Jako nosič můžete použít i olivový olej a místo citrónového fungují i následující esenciální oleje:
- šalvěj
- tea tree
- eukalyptus
- máta
- hřebíček